Autor:
Tartu Ülikooli muuseumi kogu

Võim vormib ruumi. Tartu Ülikooli aula poliitiline nägu

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis 2024. aasta novembris avanev näitus võtab luubi alla Tartu kõige kuulsama piduliku saali, Tartu Ülikooli aula. See rangelt klassitsistlik ja pidulikult akadeemiline valge sammassaal võib esmapilgul mõjuda täiesti neutraalsena. Ometigi paljastab süüvimine aula rohkem kui kahesaja-aastasesse ajalukku, kuidas kõik 19. ja 20. sajandil Eestit valitsenud võimud on soovinud ennast selles valge lehena käsitletavas ruumis visuaalselt ja monumentaalselt kehtestada. Ülikooli aula on kõnekas näide tähelepanuväärsest avalikust ruumist, mida dekoreeriti sihilikult valitseva ideoloogia põlistamise nimel. 

„Näitus suunab külastaja vaatama aulat kui ruumi uudse pilguga ja otsima vastuseid, miks on iga riigivõim soovinud aulat „oma näo järgi“ kujundada. Laiemalt otsime vastust küsimusele, kuivõrd vabad oleme oma otsustes, mis on õige ja ilus ning kuivõrd on see suunatud?" 

Ken Ird

Näitus „Võim vormib ruumi. Tartu Ülikooli aula poliitiline nägu“ on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist.

Kuraator: Ken Ird

Projektijuht: Karoliina Kalda