Autor:
Angelina Pjatkovskaja

Lastega muuseumis

Tartu Ülikooli muuseum pakub avastamisrõõmu uudishimulikele lastele ja nende vanematele oma kõigis kolmes majas: Tartu Ülikooli muuseumis toomkirikus, Tartu tähetornis ja Tartu Ülikooli kunstimuuseumis ülikooli peahoones. 

Tegevused Tartu Ülikooli muuseumis

Oleme oma kõige nooremate külastajate peale mõelnud igas näitusesaalis. Eriti põnev on neil Hullu Teadlase kabinetis, Parroti füüsikakabinetis ja toomkiriku saladuste kambris. Püsinäitusel kutsume lapsi otsima müstilist Moosese seitsmendat raamatut.

Lahtiolekuajad ja piletihinnad

Hull Teadlane
Kõige vahvam tegelane, kes muuseumis elab ja tegutseb, on Hull Teadlane.

Ta on püüdnud juba lapsest saati kõikvõimalikele küsimustele vastuseid leida. Ta rändab ringi, uurib erinevaid maid ja kultuure ning teeb ägedaid katseid. Juba koolis sai ta endale hüüdnime Hull Teadlane.

Muuseumis asub Hullu Teadlase kabinet, kus saab mängida põnevate mehaaniliste mänguasjadega ja teha esmatutvust teadusmaailmaga. Hullu Teadlase assistentidega on võimalik kohtuda laupäeva hommikuti toimuval eksperimendihommikul.
Toomkiriku saladuste kamber
Ülikooli muuseum paikneb Tartu kõige vanemas hoones, 800-aastases Tartu toomkirikus. Aegade jooksul on kogunenud saladusi ja küsimusi, millele vastust ei tea enam keegi. Need lood ja legendid on kogutud toomkiriku saladuste kambrisse. Seal saab vaadata animatsiooni kiriku ehitamisest ja ehitada Tartu keskaegset linnamüüri.
Leia Moosese seitsmes raamat!
Just lastele mõeldes on näitusele „Minu elu ülikool“ paigutatud salaraamatukogu ja seitsmenda Moosese raamatu peidik.  

Näitusel „Minu elu ülikool“ on lastel lausa oma kapp, salaraamatukogu, kuhu saab sisse pugeda ja ennast mõnusalt tunda. Salaraamatukogu on täis erinevatest aegadest pärit lasteraamatuid ning nendega võib mõnusalt patjadel lesides tutvust teha. Neile, kes veel lugeda ei oska, on mängimiseks tähekarbid. Õpi tähti ja pane kokku oma lemmiksõna. Näiteks „JÄÄTIS“.  

Näitus asub 5. korrusel, otse Hullu Teadlase kabineti vastas, ja sinna saab sõita ka liftiga. 
Uita Toomemäel
Muuseumit ümbritsev Toome park pakub lõputuid võimalusi jooksu- ja peitusemängudeks või hoopis rahulikuks uitamiseks. Suveõhtutel saab kuulata kakkude huikamisi ja näha lendamas nahkhiiri. Muuseumi lähedal paikneb mänguväljak. Lisaks on võimalik tutvuda „Teaduslinnaga“ Toomel, mille abil on võimalik ammutada uusi teadmisi ja õppida tundma Toomemäge.
 • Muuseumis on lift, millega pääseb 3., 5. ja 7. korrusele. Nendel korrustel asuvatel näitustel mahub vankriga liikuma. 
 • Vankrid, tõukerattad ja rulad saab jätta muuseumi fuajeesse esimesel korrusel. 
 • Mähkimisruum on 1. korrusel invatualetis. 
 • Muuseumipoes müüakse vett, kõrremahla ning soolaseid ja magusaid näkse. 
 • Külastades osta perepilet (kaks täiskasvanut ja lapsed). 
 • Toomkiriku torne külastades mine koos alla 14-aastase lapsega kaasa. Lapsevankriga tornidesse ei pääse. 


Tegevused Tartu tähetornis

Tähetornis on uudistamist nii suurtele kui ka väikestele täheteaduse huvilistele. Mitmeid käed-külge-eksponaate on Läänesaalis ja keldris: proovi tõsta ehtsat raudmeteoriiti, loenda meteoore või pane kokku suur pusle! Peredele on suunatud perepäevad, vaatlusõhtud ja planetaariumietendused.

Lahtiolekuajad ja piletihinnad

Läänesaal ja kelder
Tähetorni läänesaalis ja keldris on mitmeid käed-külge-eksponaate: proovi tõsta ehtsat raudmeteoriiti, loenda meteoore või pane kokku suur pusle!
Perepäevad ja vaatlusõhtud
Tähetornis toimuvad perepäevad ja vaatlusõhtud. Vaata kõiki Tartu Ülikooli muuseumi üritusi.
Planetaariumietendused
Koos külastusega on võimalik tellida ka planetaariumietendus tähetorni koonusekujulises planetaariumis. Elamuse teeb eriliseks, et tegu on vanaaegse aparaadiga, mis kuvab tähed lakke optiliste vahenditega, mitte digitaalsetega nagu harjumuspäraseks saanud on. Etendust juhivad muuseumi haridusprogrammide kuraatorid.

Lisateave ja tellimine: tahetorn@ut.ee 
 • Vankrid saab jätta tähetorni fuajeesse. 
 • Esimese korruse ekspositsioonisaalis mahub liikuma väiksema käruga. 
 • Teisele korrusele, planetaariumisse ega teleskoobitorni vankriga ei pääse. 
 • Külastades osta perepilet (kaks täiskasvanut ja lapsed).


Tegevused Tartu Ülikooli kunstimuuseumis

Tartu Ülikooli kunstimuuseumi on teretulnud igas vanuses külastajad! Muuseumi püsinäitusel on palju kauneid kujusid, mis meenutavad meile muistendeid vanast Kreekast ja Roomast.

Lahtiolekuajad ja piletihinnad

Muumiakamber
Noorte külastajate jaoks on kõige põnevam koht Muumiakamber, kus saab oma silmaga näha päris ehtsaid Vana-Egiptuse muumiaid.
Tudengikartser
Ülikooli peahoone pööningul asub koht, kuhu vanasti paigutati pahandust teinud tudengid oma tegude üle järele mõtlema. Seda nimetati ülikooli kartseriks. Mine vaata, kui ebamugav oli õnnetul üliõpilasel karistust kanda!
 • Tartu Ülikooli peahoonesse pääseb vankriga vasaku tiiva automaatuksest, mille juures on kaldtee. Uste avamiseks vajuta ukse kõrval asuvat nuppu. 
 • Käruga ei pääse tudengikartserisse.  
 • Külastades osta perepilet (kaks täiskasvanut ja lapsed).

Hullu Teadlase linnalaagrid

Korralda sünnipäev muuseumis

Hariv kingitus muuseumipoest

Hullu Teadlase eksperimendihommikud

Illustratsioon teosele: Alexander Postels, Franz Joseph Ruprecht "Illustrationes algarum" (Vetikate pildid). Peterburi, 1840. Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu

Peagi tulekul! Kunst või teadus

Näitus "Minu elu ülikool" Tartu Ülikooli muuseumis

Vanavanemate päeva vestlusring Marika Mikelsaare ja Ingi Mihkelsooga