Tartu Ülikooli muuseumi kuuendal korrusel avatud toomkiriku saladuste kamber, mis kuulutati 2022. aasta parimaks püsinäituseks ja Suure Muuseumiroti võitjaks. Uudishimulikud külastajad saavad saladuste kambris avastada toomkiriku seitset saladust. Näitusel on põnevat avastamist nii lastele kui ka täiskasvanutele.
Tartu linna vanim hoone toomkirik on täis saladusi. Seetõttu on tema loos palju, mida enam keegi ei mäleta. Näitusel otsimegi vastuseid mõistatustele, mis on kaua aega jäänud lahenduseta. Kuidas toomkirik ehitati ning milline võis see kunagi välja näha? Kuhu kadus kõige tähtsam reliikvia ning miks maeti pühakotta raiutud peaga mees?
"Kui me mõtleme näitustele, siis sageli tahavad need olla hästi kirjeldavad. Me tahame kõike öelda ära, mida me teame, aga siin otsustasime, et kuna me väga paljusid asju ei tea, kuna need jäävad aegade hämarusse, siis me küsimegi neid küsimusi, millele ei ole vastust või millele on vastuseid mitu."
Saladuste kambrit on põnev avastada nii kõige noorematel külastajatel kui ka tõelistel kirikuarhitektuuri asjatundjatel. Külastajad saavad kokku panna keskaegse Tartu maketi ning piiluda virtuaalreaalsuse abil keskaegse toomkiriku sisse. Samuti on võimalik vaadata lühikokkuvõtet toomkiriku ehitusloost ja katsetada, millised tornid võiksid toomkirikule kõige paremini sobida. Seda kõike saladustele jälile saamise võtmes.
Kuraatorid: Karoliina Kalda, Tiiu Kreegipuu, Mariann Raisma
Meistrid: Tanel Nõmmik, Kristiina Ribelus, Anne Arus
Eksponaadid: Exporabbit OÜ, Blueray OÜ, Archeovision OÜ, Joanna Juhkam, Pelle Nugis
Kujundaja: Mari Kurismaa
Graafiline disain: Mari Kaljuste, Maarja Roosi (TÜ kirjastus)
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Tõlkija: Juta Ristsoo
Trükk: Salibar OÜ
Mööbel: Riksen OÜ
Täname: Eve Alttoa, Kaur Alttoa, Katrin Alekand, Kaur Alttoa, Jaanika Anderson, Krista Andreson, Arvi Haak, Juhan Kilumets, Mauri Kiudsoo, Joosep Kuusik, Triin Käpp, Ele Loonde, Külli Lupkin, Madis Maasing, Marlis Mallo, Martin Malve, Kersti Markus, Anu Mänd, Marge Nelk, Kerttu Palginõmm, Kadri Pärn, Anna Liisa Regensperger, preester Miguel Angel Arata Rosenthal, Krista Sarv, Anti Selart, Moonika Teemus, Kristiina Tiideberg, Kaire Tooming, Ardo Ran Varres, Raul Vaiksoo, Kristo Vaiksoo, Anton Pärnapuu OÜ, Elektrosystem OÜ, Hea Maja Pood, Põrandahunt OÜ, Regio OÜ, Wako Wärkstuba OÜ ja kõik teised, kes on jaganud oma häid mõtteid
Näitus on valminud Eesti Kultuuriministeeriumi ja Eesti Kultuurkapitali toel.
Liikumine
Istumiskohad
Valgus ja heli
Tutvu kogu maja ligipääsetavust puudutava infoga siin.
Põhjalikult saab toomkiriku looga tutvuda näituse haridusprogrammis „Kirik ja keskaja inimene“, mis on sobilik põhikooli III astmele ja gümnaasiumile. Eelkooliealistele ning I kooliastme õpilastele sobib haridusprogramm „Toomkiriku saladused“ ning II kooliastme õpilastele „Ajarändurid“.