Autor:
Erakogu

Tartu Ülikooli muuseum kutsub akadeemilise pärandi päeval tuurile näitusel „Maastikumaali geoloogia“

18. novembril, akadeemilise pärandi päeval kutsub Tartu Ülikooli muuseum kahele näitusetuurile: kl 14.00 TÜ kunstimuuseumisse (Ülikooli 18) kuraator Kristiina Tiidebergi ja geoloog Mare Isakariga ning kl 15.30 TÜ muuseumisse (Lossi 25) kuraatorite Jaanika Andersoni ja Linda Kaljundiga. 

Päev varem, 17. novembril avatavad näitused „Kunst või teadus“ ja „Maastikumaali geoloogia“ on sündinud Tartu Ülikooli muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös ning võtavad põhjaliku vaatluse alla kunsti ja teaduse suhte ajaloo Eestis.

Kuraator Kristiina Tiideberg selgitas, et Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatava näituse „Maastikumaali geoloogia“ keskmes on tuntud baltisaksa kunstniku August Matthias Hageni looming, mille puhul saab tõmmata selgeid paralleele nii Tartu Ülikooli geoloogide uurimisretkedega Soome lahes paiknevale Suursaarele kui ka teadlaste kasvava huviga maavarade ja rändrahnude vastu. „Kunstiajaloolasena on mul eriti suur rõõm tutvustada just TÜ muuseumis Tartu Ülikooli joonistuskooli juhatajana töötanud kunstniku loomingut,“ rääkis Tiideberg. Alates 18. sajandi lõpust toimus maailmas loodusteaduste tormiline areng, millest ei jäänud puutumata ka Maa geoloogiat käsitlevad teadused. Loodusnähtuste kirjeldused jäid aga poolikuks, kui neid ei illustreerinud seletavad joonised. See andis tõuke ka kunstnikele, kelle teeneid vajati,“ lisas Mare Isakar, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi geoloogiliste kogude peavarahoidja.

Tartu Ülikooli muuseumis toimuva tuuri fookuses on eetikaga haakuvad teemad, näiteks kogude päritolu, teoste loomise ja tänapäeval eksponeerimisega seotud küsimused. 19. sajandil oli Eesti teaduse ja kunsti areng tihedalt seotud Vene impeeriumiga, mispärast on sobiv aeg neid seoseid uuesti mõtestada. Muu hulgas saab tutvuda anatoomiliste joonistustega, millel oli võtmeroll meditsiini- ja kunstiõppes.

Koostöönäitus „Maastikumaali geoloogia“ jääb Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatuks 18. veebruarini 2024 ning näitus „Kunst või teadus“ Tartu Ülikooli muuseumis 19. maini 2024. 

Näitusetuuri pilet on 5 eurot, kahe tuuri pilet 8 eurot. Piletit  saab osta mõlema maja kassast.

Etendus

Toomkiriku varemetes lavastub Vanemuise teatri suvelavastust "Kuninga käsk"

Lapsed Tartu Ülikooli muuseumi ees

Mine või muuseumisse! Suvel on viis Tartumaa muuseumi neljapäeviti avatud kuni kell 20.24

Hull Teadlane raamatut lugemas.

Hull Teadlane ootab suvel lapsi linnalaagritesse