Autor:
Mari Kaljuste

Tartu Ülikooli muuseum avab füüsikateemalise püsinäituse

Tartu Ülikooli muuseumis saab alates 27. jaanuarist näha uut püsinäitust „Mis on valgus? Professor Georg Friedrich Parroti füüsikakabinet“. Ajaloolist pärandit ja tänapäevaseid füüsikateadmisi ühendavas teemaruumis võetakse luubi alla optika ehk valgusõpetus. 

Tartu toomkiriku seitsmendal korrusel avataval näitusel saab teada, mida põnevat leidus Tartu professori Georg Friedrich Parroti füüsikakabinetis 19. sajandi alguses ning kuidas on teadlaste töö mitmesaja aasta jooksul muutnud meie arusaamu looduse seaduspärasustest. Külastaja saab lähemalt tutvuda optika ehk valguse ja valgusnähtuste uurimise arengulooga. 

Georg Friedrich Parrot oli Tartu Ülikooli esimene taastamisjärgne rektor. 19. sajandil, kui hakati valmistama täiesti uuel tasemel optikariistu, näiteks akromaatilisi mikroskoope, teleskoope ja sekstante, oli Parrot kursis kõigi uuendustega ning tellis Tartu Ülikooli füüsikalaborisse teadusriistu parimatelt meistritelt. Tema füüsikakabinetti kuulunud teadusinventar on Tartu Ülikooli muuseumi kollektsiooni väärtuslikemaid osi. Näitusel näeb külastaja neid stiilseid ja ainulaadseid kakssada aastat vanu teadusriistu täies eheduses. 

„Parrot elas põneval ajal, mil reaalteadused alles otsisid oma kohta teiste teaduste seas ja füüsikakabineti olemasolu ülikoolis polnud veel tingimata tavaline. Füüsikud vaidlesid nii valguse kui ka värvide olemuse üle. Samas leiutati just 19. sajandi esimesel poolel mitmesugused optilised mänguasjad, millest hiljem arenesid välja kino ja fotograafia. Ilma nendeta ei kujuta tänapäeva inimesed oma elu ettegi,“ selgitab näituse kuraator Lea Leppik. 

Näitusel tutvustatakse ka seda, kuidas rakendada optikat eri tüüpi teleskoopides ja valguspiltide projitseerimisel. Näitusel saab nii suur kui ka väike teadushuviline vastused küsimustele, kuidas me valguse abil maailma tajume, kuidas värvid tekivad ja segunevad ning kuidas kiirteoptika üldiselt töötab. Paljud optikanähtuste esitlemise vahendid on põhimõtteliselt ikka samasugused nagu 19. sajandi algul, tänu millele saab Parroti füüsikakabineti näituse iga külastaja ise katsetada ajalooliste demoriistade koopiaid. 

Näituse kuraatorid on Lea Leppik ja Kärt Soieva. Kunstnik on Mari Kurismaa ja graafiline kujundaja Mari Kaljuste. 

Näituse valmimist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Eesti Teadusagentuur.

Eesti lipud peahoone ees

JÄRELVAATA: Eesti Vabariigi 106. aastapäeva kontsertaktus

Universumi struktuur

Sügiseses teadusürituste sarjas keskendutakse tumeainele ja universumi varjatud poolele

Hernekaun enne konserveerimist. Foto: Anne Arus

Tartu Ülikooli säilitusspetsialistid tutvustavad oma töid ja tegemisi spetsiaalsel sotsiaalmeedianädalal