Autor:
Erakogu

„Me eksleme maailma rajus. Sõjavarjus loodud kunst: Geislingen 1944 - Tartu 2024"

2024. aastal möödub 80 aastast suurpõgenemisest, mil oma kodudest olid sunnitud lahkuma hinnanguliselt 80 000 eestlast. Neist üle poole leidsid ajutise või püsivama pelgupaiga Saksamaal, sh Geislingeni põgenikelaagris. Viimases kujunes omamoodi riik riigis olukord, kus märkimisväärselt lühikese ajaga asutasid eestlased oma kooli, ajalehed, näiteringi ja laulukoori.

"Kunst peegeldab ühiskonnas toimuvat. See näitus toob vaatajani mõned teemad, millega kunstnikud on sõjavarjus tegelenud. Teostest aimdub kultuuri tähtsus rahvuste enesemääratlemisel." 

Kadri Asmer

Paraku on Euroopa ka täna olukorras, kus paljud peavad sõja eest varju otsima ning on seeläbi jõudnud Tartusse. Näitus tutvustab viie Tartus elava ja töötavat Ukraina kunstniku – Viktoria Berezina, Anna Ryazanova, Hanna Davõdova, Martha Martovska ja Nadja Karpenkova – loomingut.

Samuti teeb näitus sissevaate Geislingenis elanud kolme Eesti kunstniku – Agathe Veeber, Endel Kõks ja Hans Tsirk – argiellu ja loomingusse, kelle õpinguperiood möödus Tartu linnas.

Näitus tegeleb küsimusega, mis tähendust kannab kunst ja looming võõras kultuuriruumis ajal, mil kodumaa on sõja küüsis. Eksponeeritud on nii kunstilooming, arhiivmaterjalid kui ka kunstnike isiklikud lood.

Liikumine

  • Tartu Ülikooli kunstimuuseumi asub ülikooli peahoone esimesel korrusel ning tagatud on takistusteta sisse- ja väljapääsuala ratastooliga, lapsevankriga või nägemispuudega külastajale.
  • Kunstimuuseumis saab kõrgemate kohtade ületamiseks kasutada puidust kaldteed.
  • Invaparkimiskoht asub hoone vahetus läheduses.

Lisavajadusega külastajale:

  • Peahoone on väikelapsega pere sõbralik, mähkimis- ja imetamistuba asuvad esimesel korrusel.
  • Muuseumi personal  on kursis pakutavate lahenduste ja teenustega ning koolitatud erivajadustega külastajaid vajadusel abistama.
  • Inva-WC asub näitusega samal korrusel.
  • Tasuta sissepääs isiklikule abistajale/tõlgile.
  • Muuseumis on mitmes keeles infomaterjalid näituste osas.

Istumiskohad

  • Nii näituseruumides kui ka peahoone koridorides on mitmeid seljatoega toole ja pinke, kus saab istuda.

Tutvu kogu kunstimuuseumi ligipääsetavust puudutava infoga siin.

Kuraatorid: Kadri Asmer, Ingrid Sahk

Konsultant: Kaja Kumer-Haukanõmm

Projektijuht: Kadri Asmer

Kunstnik ja kujundaja: Kadri Hallik

Kommunikatsioon ja turundus: Maria Kullamägi, Ilona Piirimägi