Autor:
Luisa Greta Vilo

Tartu Ülikooli muuseum avas Toomemäel installatsiooni „Elupäästja“

18. mail kell 18.00 avati Toomemäel geneetikat ja muusikat ühendav installatsioon „Elupäästja“, mis jääb sinna kuni 2024. aasta septembri lõpuni.

„Elupäästja“ on väliruumi teos, mille eesmärk on tutvustada kunsti ja teaduse sümbioosis tänapäeva teaduses olulist valdkonda – geneetikat. Selleks paigutab digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutsev Valdek Laur Toomemäel Musumäe jalamile, Kristjan Jaak Petersoni ja Karl Ernst von Baeri monumendi lähedale ning Rotundi juurde muusikainstrumendid. Kõik neli pilli mängivad nelja nooti, iga noot tähistab üht DNA aminohapet. Iga pilliga kaasneb lühike noodijupp, mis väljendab mõnd DNA kombinatsiooni ja mida on värve järgides kerge mängida. Lisaks füüsiliselt Toomemäel paiknevatele geenipillidele saab instrumendi juures oleva ruutkoodi abil kuulata ka, kuidas on sedasama geneetilist meloodiat tõlgendanud digitaalsed süntesaatorid. Kunstiteost tutvustav avastend asub Toomemäel Tartu toomkiriku tornide juures.

Valdek Lauri kõnetavad teaduskommunikatsioon ja maailma keerukad paradoksid. Tema meeskonda kuuluvad veel metallikunstnik Fred Truus ja muusik Silver Sepp. Nendega koos on geenimuusika mängimise instrumendid ka meisterdatud.

Kunstiteosega demonstreerib kunstnik, et elu kogu oma lopsakuses, kõikehõlmavuses ja mitmekesisuses on meie jaoks hoomamatu. „Seda veidram on tõdeda, et kogu selle värvikuse aluseks on nelja keemilise ühendi eri kombinatsioonid. Väikesest kokkusobivusest võivad võrsuda nähtused, mis vormivad maailma. Selleks kõigeks pole vaja pilvepiiril istuva habemiku sekkumist – tegu on lihtsate reeglite pideva läbimängimisega. „Elupäästja“ instrumendid on kõik neljanoodilised ja tehtud metallist, kuid sellest hoolimata kõlavad nad kõik erinevalt, nagu ka elu meie ümber,“ kirjeldas Laur.

Kunstniku leidmiseks korraldatud ideekonkursi žüriisse kuulunud kunstiteadlase ja vabakutselise kuraatori Mary-Ann Talvistu sõnul tuleb teose puhul selgelt esile Valdek Lauri huvi nii teaduskommunikatsiooni, populaarteaduslike käsitluste kui ka teadusulme vastu: „Laur on teinud installatsiooni valmimiseks koostööd nii geeniteadlaste kui ka koolinoortega – viimased on olnud ka üks terasemaid fookusrühmi,“ ütles Talvistu.

Installatsiooni mänguline lahendus valmis tänu eelprojektile, kuhu kaasati Tartu Kivilinna kooli õpilased. Tartu Ülikooli muuseumi 2023. aasta aprillis korraldatud projektinädala raames käisid õpilased Eesti geenivaramus ja ülikooli muuseumis teadmisi kogumas. Koostöös Valdek Lauriga loodi teadust ja kunsti ühendavaid fantaasiaprojekte, mida eksponeeriti 2023. aasta suvel Tartu Ülikooli muuseumi ajutiste näituste saalis.

Tänavusel muuseumiööl avatav installatsioon „Elupäästja“ on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil.

Projekti toetab Eesti Teadusagentuur.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tartu toomkiriku valguskunstiteose eesti lipu värvides valguskiht

Tartu toomkirikut kaunistav valguskunstiteos pälvis rahvusvahelise tunnustuse

Ajaloolise maketi fotol on näha nii siiani säilinud kui ka ammu kadunud tähtsaid maamärke.

Avati ajaloo esimene näitus Tartu linna sünniloost

Elupäästja

Toomemäe taasavamine: "Elupäästja" installatsioon