Autor:
Martin Siplane

Tartu toomkirikut kaunistav valguskunstiteos pälvis rahvusvahelise tunnustuse

Tartu toomkiriku valguskunstiteos „Koit ja Hämarik“ pälvis rahvusvahelisel konkursil LIT Lighting Design Awards auhinna kultuurimälestise valgustuse kategoorias.

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva projekti „Toomemäe taasavamine“ osana loodud toomkiriku valguskunstiteos on dünaamiline valguse ja varjude mäng, mis paneb toomkiriku müürid looduse rütmis hingama. Teoses on valgusdisainerid ühendanud eestlastele tuttava loo Koidust ja Hämarikust nüüdisaegse valgusdisainiga.

„Püsiv valguskunstiteos on meelitanud toomkiriku varemeid ja Toomemäge imetlema nii lähemaid kui ka kaugemaid külalisi. Valgustus süttib hämarikus – olenevalt aastaajast eri kellaajal – ja imiteerib päikesetõusu, õhtuhämaruse varjundeid ning loojangukuma,“ kirjeldab teost projektijuht Karoliina Kalda.

Päikeseloojangul süttiv valguskunstiteos muutub õhtu hämardudes mitu korda. Kuni loojanguni valgustab toomkiriku võlve ja aknaid soe valguskuma, hämardudes lisanduvad merevaigukarva valguslahendused. Pimeduses värvub toomkirik punaseks. Pärast südaööd valgus nõrgeneb ja kirik läheb ööunne. Aovalgel kumab maapinnalt soe valgus, mis imiteerib päikesetõusu. Reedeti ja nädalavahetuste õhtutel saab nautida ka värviliste varjude valgusmängu ning tornide all helkivat tähejõe installatsiooni.

Pimeduse saabudes on võimalik igal täistunnil näha ka valguskunstiteose neljaminutist kiirendatud läbimängu. Nii saab tervikteosest aimu ka see, kes öisel ajal Toomemäele ei satu.

Konkursil LIT Lighting Design Awards tunnustatakse valgusdisainerite mitmekülgset tööd. Seejuures hinnatakse teostuse kestlikkust, loomingulisust ja originaalsust.

Tartu Ülikooli muuseum korraldas toomkirikule valguskunstiteose loomiseks ideekonkursi 2022. aastal. Selle võitis rahvusvaheline meeskond: Belgia valgusdisainiagentuur Light To Light, mida esindas Fiorenzo Namèche, koostöös valguskunstnike Chiara Carucci (Itaalia) ja Alfred Sà’ga (Hispaania). Teose elektriprojekteerija oli MicroWatt OÜ,ehitustöid juhtisid OÜ PVH Ehitusja Electric Works OÜ. Teose valmimist toetasid Tartu linn, Tartu Ülikool, SA Tartu 2024 ja Muinsuskaitseamet.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Ajaloolise maketi fotol on näha nii siiani säilinud kui ka ammu kadunud tähtsaid maamärke.

Avati ajaloo esimene näitus Tartu linna sünniloost

Elupäästja

Toomemäe taasavamine: "Elupäästja" installatsioon

Tartu Ülikooli muuseumi püsinäitus "Minu elu ülikool"

Majatuur