Author:
Angelina Pjatkovskaja

Tartu 2024: Toomemäe taasavamine

2024. aastal ärkab Tartu linna süda, Toomemägi ellu valguse, kultuuri ja teaduste koosluses. Kui jalutad kultuuripealinna aastal Toomemäel, saad nautida uut toomkiriku valguslahendust ja installatiivset kunstiteost, mis jutustab lugusid Tartu Ülikooli teadussaavutustest.  

 

Toomemägi on väärt avastamist! 

Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud sajandite jooksul. Siin on olnud keskaegse linna kese ning ülikooli ajalooline kampus. Toomemäe jalamil asuv Tartu Ülikooli peahoone on neli sajandit olnud üks Eesti sümboleid. Teaduse tippsaavutused ümbritsevad meid iga päev, aga nagu harjumuspärasega ikka, jääb see tihti märkamata. Soovime osutada ülikooli teadustööle suuremat tähelepanu installatiivse kunstiteosega „Elupäästja“. 

Toomkiriku valgustus ja „Elupäästja“

On aeg anda toomkirikule uus öine nägu ning muuta hoone vaatamisväärsusena veelgi ligitõmbavamaks. Seda eesmärki silmas pidades valmib Euroopa kultuuripealinna aastaks toomkiriku varemete uus valguslahendus. Lisaks on Toomemäe külastajal võimalik osaleda valgusetendusel. Nii saab tulevikus täiesti uuel moel kogeda Toomemäe müstilist ilu.  

Toomkirikut ümbritsevasse parki luuakse kaasav kunstiteos „Elupäästja“, mis sünnib kunstnike, teadlaste ja õpilaste loomingulises koostöös. Installatsiooni keskmes on Tartus tehtud teadussaavutused, mis on muutnud paljude inimeste maailmapilti, pikendanud inimkonna eluiga ja tõstnud elukvaliteeti.

Ootame Toomele uitama nii tartlasi kui ka külalisi mujalt Eestist ja Euroopast! 

„Toomemäe taasavamine“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Image

Selgunud on TÜ muuseumi projekti "Elupäästja" kunstniku konkursi võitja

TÜ muuseumi projekti „Elupäästja“ kunstniku konkursi võitis Valdek Laur.

Projekti tulemusena valmib kunstnikul 2024. aasta maikuuks Toomemäel interaktiivne teos, mille eesmärk on tutvustada Tartu Ülikooli geeniteaduse saavutusi. Projekti „Elupäästja“ olulised märksõnad on koosloome ja koostöö.

Loe lähemalt: https://muuseum.ut.ee/et/sisu/tu-muuseumi-projekti-elupaastja-kunstniku-konkursi-voitis-valdek-laur

Ideekonkursi lähteülesanne

Toomemäe taasavamine Tartu 2024 lehel

#kultuur
Hulluteadlase kabinet

Eksperimendihommik "Mesilased" Hullu Teadlasega

#kultuur
Hulluteadlase kabinet

Eksperimendihommik "Emadepäev" Hullu Teadlasega

#kultuur
Tartu ülikooli kartseri lood

Näitus „Vee ja leiva“ peale“