Autor:
Martin Siplane

Toomkiriku valguskunstiteos

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv projekt „Toomemäe taasavamine“ äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul. Siin asus keskajal linnasüda. Siinsamas lähedal tegutseb Tartu Ülikool, mis on juba neli sajandit olnud nii Tartu kui ka Eesti sümboliks. Tänapäeval on Toomemägi rahulik park Tartu kesklinnas, aga paiga põnevast loost võiks palju rohkem inimesi osa saada. Avame Tartu ja tartlaste rikast kultuuri- ja teaduspärandit tänapäevases võtmes ning toome mäele taas elu! Tule ja veendu ise, et Toomemägi on väärt avastamist – nii päeval kui ka õhtul! 

Tartu toomkirik tähistab Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tiitliaastal oma 800. aastapäeva. Selleks loome Tartu toomkirikule erakordse valgustuskunsti teose, mis äratab Toomemäe atraktiivse ja omapärase sihtkohana uude ellu nii kohalike kui ka väliskülaliste silmis. Tartu toomkirik on Eesti suurim keskaegne kirik ja näitlikustab põnevat arhitektuurilist hübriidsust: pool kirikust toimib tänapäeval Tartu Ülikooli muuseumina, teine pool on säilitatud unikaalsete varemetena.

Kunstilise valguslahenduse leidmiseks kuulutati 2023. aastal välja rahvusvaheline ideekonkurss. Selle võitis hinnatud ja tugeva Euroopa-ülese kogemusega Belgia valgustusdisaini agentuur Light To Light koostöös valguskunstnikega Chiara Carucci (Itaalia) ja Alfred Sà (Hispaania). Kavandatud valgustuskunsti teos „Koit ja Hämarik“ on inspireeritud Fr. R. Faehlmanni samanimelisest kunstmuistendist ning seob põhjamaise folkloori modernse tehnoloogiaga. Valguslahendus on ökonoomne ja dünaamiline, muutub öö jooksul ning suhestub värskelt nii ümbritseva looduskeskkonna kui ka piirkonna elanikega.

Projekti tulemusena on visuaalselt atraktiivne toomkirik kõigile Tartu inimestele inspireeriv sihtkoht, mis ärgitab kultuuripärandit tõlgendama sõna otseses mõttes uues valguses. „Toomemäe taasavamine“ innustab linnaruumi uudsele, keskkonnateadlikule ja loomingulisele arengule. Lisaks on Toomemäe külastajal võimalik osaleda valgusetendusel. Nii saab tulevikus kogeda Toomemäe müstilist ilu täiesti uuel moel.

„Elupäästja“ installatsiooni avamine 18. mai 2024 kell 18 Toomemäel

„Elupäästja“ on Toomemäe väliruumi teos, mis tutvustab geneetika erinevaid tahke.

„Elupäästja“ eesmärk on avada kunsti ja teaduse sümbioosis üks tänapäeva teaduses oluline valdkond – geneetika. Nüüdseks on teadusharu saavutanud rahvusvaheliselt suure tähtsuse, kuna seostub erinevate teadus- ja eluvaldkondadega, nagu näiteks personaalmeditsiin, arheoloogia, vaimne tervis. Eestis on geneetika tuntus ühiskonnas kasvanud tänu Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu tööle, millega on liitunud viiendik Eesti täisealisest elanikkonnast.

„Elupäästja“ projekti kunstnik on digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutsev Valdek Laur, keda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning keeruliste kontseptsioonide ja andmehulkade visualiseerimine.

„Elupäästja“ installatsioon on üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul. Siin asus keskajal linnasüda. Siinsamas lähedal tegutseb Tartu Ülikool, mis on juba neli sajandit olnud nii Tartu kui ka Eesti sümboliks. Tänapäeval on Toomemägi rahulik park Tartu kesklinnas, aga paiga põnevast loost võiks palju rohkem inimesi osa saada. Avame Tartu ja tartlaste rikast kultuuri- ja teaduspärandit tänapäevases võtmes ning toome mäele taas elu! Tule ja veendu ise, et Toomemägi on väärt avastamist – nii päeval kui ka õhtul!

Loe lähemalt „Elupäästja“ installatsioon loomiseks korraldatud ideekonkursi tulemustest: https://muuseum.ut.ee/et/sisu/tu-muuseumi-projekti-elupaastja-kunstniku-konkursi-voitis-valdek-laur

Image
Logod Tartu 2024 ETAG Tartu

 

 

Toomemäe taasavamine Tartu 2024 lehel

Tartu toomkiriku valgustuse ideekonkursi võitja