Programm on mõeldud lõbusalt kokku siduma olulisemad teadmised keemilistest ainetest. Teeme katseid, et selgitada, mis on aine, keemiline reaktsioon, millised on aine põhiolekud ja kuidas need vahetuvad ning mis on aine omadused. Kasutame kromatograafiat vildikas leiduvate ainete eraldamiseks. Programm sobib hästi lõbusaks kordamiseks või sissejuhatuseks ainete maailma.
Õpilane:
1) teab, et ained koosnevad aatomitest ja molekulidest; koostab lihtsamate molekulmudelite põhjal ainete valemeid;
2) eristab aineid ja materjale nende omaduste (värvuse, tiheduse, sulamis- ja keemistemperatuuri, soojusjuhtivuse) uurimise põhjal ning seostab omadusi nende kasutusaladega;
3) lahutab segu, kasutades kohaseid meetodeid.
Märksõnad: loodusõpetus, keemia, katsed, ained, molekul, aine olek ja aine omadus
Kestus: 60 min
Hind: 6 € osaleja kohta
Keskendume mõttele, et maailm koosneb imepisikestest osakestest, millest omakorda moodustuvad ained. Haridusprogramm seob keemia põhiteemad lõbusalt üheks tervikuks. Näiteks teeme elevandihambapastat, et näha keemilise reaktsiooni toimumist.
Haridusprogrammi läbinud õpilane:
Teise kooliastme jaoks seostame enamiku teemasid ja katseid vee kui ainega ning räägime ka vee olulisusest ja säästmisest. Haridusprogramm seob keemia põhiteemad lõbusalt üheks tervikuks. Näiteks teeme elevandihambapastat, et selgitada keemilise reaktsiooni olemust.
Haridusprogrammi läbinud õpilane:
Haridusprogramm toetab põhikooli riikliku õppekava teemasid „Tervis ja ohutus“ ning „Keskkond ja jätkusuutlik areng“. Üldpädevustest toetab programm sotsiaalseid, loodusteaduste ja tehnoloogiaalaseid oskusi.
Haridusprogrammis kordame keemia põhitõdesid ning liigume edasi aatomiehituse ja lahustuvuse teema juurde. Õpilased uurivad praktilise tööna ainete lahustuvust vees ning määravad rühmas, kas tegemist on lahustumise, segunemise või settimisega. Teise praktilise tööna eraldavad õpilased vildikast kromatograafia meetodil värvained.
Haridusprogrammi läbinud õpilane: