Loomad on liikujad. Nad pole seotud otsese elukohaga ning seetõttu on loomadele oluline suhe pidevalt muutuvate keskkonnaolude ning teiste seal elutsejatega. Seetõttu ongi loomadel aja jooksul välja kujunenud sotsiaalsed oskused, mis võimaldavad elada kooskõlas omasugustega, aga ka kiirelt reageerida neid ohustavatele välisteguritele.
Loomariik on äärmiselt mitmekesine ning loomad on võimelised elama pea kõikides Maal olevates elukeskkondades. Kuid võrreldes näiteks taimede või seentega saavad loomad palju kergema vaevaga ära minna elukohast, mis pole neile sobiv.
Reageerimist nõudva keskkonna tõttu on loomadel välja arenenud keerukas närvisüsteem, mis võimaldab nii ümbritsevat tajuda kui ka sellele kiirelt reageerida. Pidevalt keerukamaks muutunud närvivõrgustik on ka see, tänu millele meie inimestena tajume maailma nii, nagu me seda teeme.
Meie maailmataju tugineb kiht kihi haaval võimekamaks muutunud ajul, mis aga sisaldab kõiki neidsamu neuroloogilisi voolusänge, mis on olemas ka vähem arenenud närvisüsteemiga loomadel. Meie reaktsioonid välismaailmale ning ka erinevatele sotsiaalsetele olukordadele on seetõttu tihti pigem instinktiivsed neuroloogilised tõuked kui vabast tahtest ning eneseteadlikkusest tulenevad otsustused.
KOOD
Kui soovid ise katsetada geneetilise muusika loomist, siis saad kasutada tasuta tarkvara Sonic Pi. Kopeeri siit kood, et mängida heli ja kõla muutmiseks erinevate parameetrite ning instrumentidega:
ASUKOHT
„Elupäästja“ eesmärk on avada kunsti ja teaduse sümbioosis üks tänapäeva teaduses oluline valdkond – geneetika. Nüüdseks on teadusharu saavutanud rahvusvaheliselt suure tähtsuse, kuna seostub erinevate teadus- ja eluvaldkondadega, nagu näiteks personaalmeditsiin, arheoloogia, vaimne tervis. Eestis on geneetika tuntus ühiskonnas kasvanud tänu Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu tööle, millega on liitunud viiendik Eesti täisealisest elanikkonnast. Projekti kunstnik on digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutsev Valdek Laur, keda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning keeruliste kontseptsioonide ja andmehulkade visualiseerimine.
„Elupäästja“ installatsioon on üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul.
Projekti toetavad SA Tartu 2024 ning Eesti Teadusagentuur.
Täpsem info projekti kohta: „Elupäästja“ installatsioon.