Tartu Ülikooli kunstimuuseumis 1. veebruaril avanev näitus „Võimu märgid“ võtab luubi alla Tartu Ülikooli aula ning uurib selle ruumi muutumist erinevate võimude mõju all. Tulevikuperspektiivi lisab näitusele noorte kunstnike rühmituse Ajuokse loodud installatsioon.
Tartu Ülikooli aula, see rangelt klassitsistlik ja pidulikult akadeemiline valge sammastega saal, võib esmapilgul mõjuda täiesti neutraalsena. Ometigi paljastab süüvimine aula rohkem kui kahesaja-aastasesse ajalukku, kuidas kõik 19. ja 20. sajandil Eestit valitsenud võimud on soovinud ennast seal visuaalselt ja monumentaalselt kehtestada.
„Näitus suunab külastaja vaatama aulat kui ruumi uudse pilguga ja otsima vastuseid, miks on iga riigivõim soovinud seda n-ö oma näo järgi kujundada. Laiemalt otsime vastust küsimusele, kuivõrd vabad oleme otsustades, mis on õige ja ilus, ning kuivõrd on see suunatud.“
Võim ühiskonnas ei avaldu üksnes seaduste, käskude ja keeldude kaudu. Sageli toimub see hoopis varjatumalt ning väljendub ka meid kõiki ümbritsevas ruumis. Ruum peegeldab meie kultuurilisi ja sotsiaalpoliitilisi valikuid, valitsevate ühiskonnagruppide ideoloogilisi seisukohti ja eelistusi.
Ülikooli aula on kõnekas näide tähelepanuväärsest avalikust ruumist, mida dekoreeriti sihilikult sooviga valitsevat ideoloogiat põlistada ning milles on eri ajastute tükikesed ja arusaamad tasapisi edasi kandunud või asendunud. Olgu need näiteks kunstiteosed, ideoloogilised sümbolid, sisustus või hoopis ruumipaigutus.
Vaatleme läbi nelja poliitilise ajastu viise, kuidas aula kaudu on esitatud võimu kantavaid väärtusi ja hoiakuid. Küsime, milliste vahenditega on aula poliitilist tähtsust rõhutatud, kuidas on märgid aja jooksul muutunud ning millistena tunnetame neid täna.
Näitus ei piirdu aga ainult vaatega minevikku. Kunstnikud Ajuokse rühmitusest toovad näitusesaali alternatiivse kogumi sümboleid installatsiooniga, mis unistab teadlikumast ühiskonnast. Pärast seda, kui näitusel on otsa vaadatud minevikus tehtud valikutele, tõstatab installatsioon küsimuse, millist ruumi ning ühiskonda tahame enda ümber luua. Millised on need meid ümbritsevad võimu märgid, mida me ei pruugi tähele panna, ja kuidas neid edaspidi ära tunda?
Kuraator: Ken Ird
Kunstnik: Stina Leek
Graafiline kujundaja: Ingmar Järve
Installatsioon: Ajuokse rühmitus (Stina Leek, Paul Lepasson, Sander Raudsepp, Ulrike Brett Uukkivi, Ann Tuksam)
Näituse meeskond: Karoliina Kalda, Maria Kullamägi
Kommunikatsioon ja turundus: Ilona Piirimägi
Trükk: Salibar OÜ
Konsultandid: Tiit Remm ja Andreas Ventsel (Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituut)
Materjalid: Rahvusarhiiv, Tartu Ülikool, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Ülikooli muuseum, Tartu Ülikooli raamatukogu, Indrek Ilometsa erakogu
Suur tänu: Indrek Ilomets, Kristi Kallion, Kaidi Marii Kütt, Nele Novek (Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor), Andres Tennus