Autor:
Angelina Pjatkovskaja

Valge saal

Muuseumi kolmandal korrusel asuv valge saal on ülikooli üks esinduslikumaid paiku. Valges saalis peetakse konverentse, vastuvõtte, kontserte ja pulmi. Lisaks toimuvad siin Tartu Ülikooli ja Tartu linna esindusüritused. Saalis on kaks püsinäitust, mis tutvustavad ülikooli ajalugu ja väärikamat osa selle kogudest.  

Valge saal on osa kunagise toomkiriku kooriruumist. 14. sajandil rajatud võimas kirik oli kuni reformatsioonini Tartu piiskopkonna vaimuelu keskus. Sajandeid varemeis seisnud sakraalhoone võeti 19. sajandi algul uuesti kasutusse, kuid siis juba tarkusetemplina. Varemete kooriosasse rajati ülikooli raamatukogu (valmis 1806. aastal). Ruumi ilmestavad viis keskaegset piilarit ning välisseinte nišid, mis on praeguseni nähtavad.  

Ruum sündmuste korraldamiseks

Täna kasutatakse saali sündmuste korraldamiseks või väiksemate näituste eksponeerimiseks. Valge saali broneerimisvõimalustega saab tutvuda siin.   

Lisaks saab valge saali esimesel korrusel tutvuda Tartu Ülikooli ajaloo lühiülevaatega, põnevate faktidega nüüdisaegsest ülikoolist ja digitaalse rektorite galeriiga. 

Näitus „Kingitud hobuse suhu ei vaadata“

Valge saali rõdul on välja pandud suur osa muuseumi kultuurilisest kogust. Väljapanekus on Tartu Ülikooli sünnipäevadeks, eriti just 1982. aasta juubeliks kingitud esemeid, samuti spordiauhindu ja välisvisiitidelt toodud meeneid. 

Tegu on näitusega, mis on ühtlasi hoidla. Seetõttu pole iga eseme juures teksti, vaid ainult number – nii nagu muuseumi koguruumides ikka. Rohkem infot eseme kohta leiab näituse infomaterjalist, mis on koostatud eesti, inglise ja vene keeles. Oma lemmiku on välja valinud ka Hull Teadlane ja näituse kuraatorid. Need on kappides tähistatud vastavate siltidega.   

Ligipääsetavus

Liikumine

  • Valge saal asub Tartu Ülikooli muuseumi kolmandal korrusel, kuhu pääseb liftiga.
  • Valge saali uksel on kõrge lävepakk, mille ületamiseks saab külastusjuhilt küsida puidust kaldteed.
  • Valge saali rõdule pääseb ainult mööda kitsast treppi.

Istumiskohad

  • Valge saali keskosas ja rõdul on rohkelt seljatoega toole.

Valgus ja heli

  • Valge saali esimene korrus on hele ja avar. Päevasel ajal tuleb ruumi rohkelt loomulikku valgust.
  • Valge saali teisel korrusel on valgust osaliselt ruloodega piiratud, et valgus ei kahjustaks tundlikke esemeid.
  • Näitusetekstid on heledal taustal tumeda tekstiga ja hästi loetavad.
  • Näituse „Kingitud hobuse suhu ei vaadata“ tekstid on koondatud vihikusse, mida saab lugeda enda jaoks mugavaimas kohas.
  • Ruumis puudub helitaust.

Tutvu kogu maja ligipääsetavust puudutava infoga siin.

Näituste meeskonnad

Tekstid: Lea Leppik 

Kujundaja: Tiit Jürna 

Keeletoimetaja: Külliki Kuusk 

Tõlkija: Luisa Tõlkebüroo 

Abilised: Sirley Kodasma, Leili Kriis, Janet Laidla, Virge Lell, Anu Lepp, Terje Lõbu, Kaire-Lea Pihlap, Juhani Püttsepp, Mariann Raisma, Kersti Roosimäe, Aile Tammiste, Andres Tennus, Sirje Üprus 

Kuraatorid: Virge Lell, Terje Lõbu 

Kujundaja: Jane Liiv (ERM) 

Töögrupp: Arvi Kuld, Maris Meus, Arle Puusepp, Annika Pindis, Tiina Vint.