Tartu Ülikooli kunstimuuseum avab näituse Eestis asuvatest iidsete kultuuride esemetest

Alates laupäevast, 23. aprillist on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatud näitus „Iidamast-aadamast. Heaks eluks vajalikud asjad“. Laupäeval kell 14 toimub ka kuraatorituur.

Näitusel on ligi 200 eset, mis esindavad iidset Sumerit, Egiptust, antiikset Kreekat, Roomat, Indiat, Hiinat ja Jaapanit ning viivad põgusale kultuurireisile ajas ja ruumis. Näha saab esemeid, mis on seotud arhitektuuri, toidu, vaba aja, kirjakultuuri, uskumuste ja rahaga ning pärit nii tuhandete aastate tagant kui ka 19. sajandist. 

„Näituse tegemisel sai selgeks, et inimloomus ei ole aastasadade jooksul muutunud. Eluks esmavajalike ja otstarbekate asjade kõrval on paremale järjele jõudnud inimesed soetanud esemeid, mida tänapäeval nimetatakse luksuskaubaks. Ilusaid asju on alati ihaletud, nii vanadel aegadel kui ka 21. sajandil,“ ütles näituse kuraator Terje Lõbu. Näitus tutvustabki erinevate iidsete kultuuride viise endale head elu luua.  

Esemed on pärit nii Tartu Ülikooli kogudest kui ka teistest Eesti muuseumidest. Muu hulgas on välja pandud üks maailma vanemaid säilinud Araabia taevagloobuseid, amuletid iidsest Egiptusest, 4200 aastat vana kiilkirjas dokument ning Hiina naiste jalgu kängitsenud lootosekingad. 

Näituse juurde kuulub haridusprogrammide valik, mis täiendab põhikooli 5. ja 6. klassi ning gümnaasiumi 10. klassi ajalootunde.  

„Näitusel saavad õpilased vahetu elamuse ja ajalookogemuse vanaaja kultuure esindavate esemete kaudu. Need olid kasutusel iidses Mesopotaamias, Egiptuses, antiikses Kreekas, Roomas, Indias, Hiinas ja Jaapanis. Erinevate kultuuride identiteeti kandvad esemed aitavad mõtestada inimeste elu ja saavutusi erinevates eluvaldkondades,“ rääkis näituse teine kuraator Külli Valk. 

23. aprillil kell 14 toimub näitusel kuraatorituur Terje Lõbu juhtimisel. Lapsed saavad mängida Kreeka lauamängu, kirjutada kiilkirjas ja hieroglüüfides, õppida muumia nukku mähkima ja panna kokku Vana-Kreeka templi mudelit. 

Näitus on avatud 27. maini 2023. 

„Iidamast-aadamast. Heaks eluks vajalikud asjad“

23.04.2022–27.05.2023 

Kuraatorid: Terje Lõbu, Külli Valk 

Kunstnik: Liina Unt 

Graafiline kujundaja: Kadri Hallik 

Esemed: Tartu Ülikooli muuseum, Saaremaa Muuseum, Narva Muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Mikkeli Muuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Ülikooli raamatukogu 

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
2024. aasta orienteerumisrajal saab (taas)tutvuda ülikooli ühiselamutega

Veel viimaseid nädalaid saab läbida orienteerumisrada „Ühiselamud kui üliõpilaselu sõlmpunktid“

Üliõpilane arvutiga

Infotehnoloogia osakond kutsub katsetama arvutiabi virtuaalset assistenti

Austame erinevusi märgised

Tartu Ülikooli tunnustati taas kvaliteedimärgisega „Austame erinevusi“