Autor:
Erakogu

Tartu toomkiriku pööningul olev ehtekunstinäitus püüab eirata gravitatsiooni

Tartu Ülikooli muuseumi pööningusaalis avatud ehtekunstnike rühmituse õhuLoss näitus „õhuLoss. Jää jumalaga, gravitatsioon“. Näitusel osalevad Kadri Mälk, Tanel Veenre, Piret Hirv, Eve Margus, Kristiina Laurits ja Villu Plink.

Näitusepaiga valikul sai määravaks Tartu toomkiriku lummav pööningusaal ja ajalooline sündmus: Toomemäel toimus 1525. aasta veebruaris Melchior Hoffmanni eestvedamisel Eesti suurim pildirüüste, mille tagamaid selgitab näituse saatetekstis kunstiajaloolane Merike Kurisoo.

„Rühmituse õhuLoss 25. tegutsemisaastal maandume lõpuks ka Tartusse. Kuna meie jaoks on ruumiga suhestumine oluline, siis oli kohtumine Tartu Ülikooli muuseumi, endise toomkiriku pööninguga tähendusrikas. Võiks isegi öelda, et armastus esimesest pilgust,“ rääkis Tanel Veenre.

Viie kunstniku värske loomingu impulsiks kujunes pildi ja rüüste, usu ja kujutise, ajaloo ja sureliku hetke kohtumisel tekkiv tähendus. Näiteks tegeleb Eve Margus oma töödes „sisemise pildirüüstega“ – vana minapildi hävitamise ja uue loomisega – ning otsib vastust küsimusele, kuidas minna edasi siis, kui vanamoodi ei taha aga uutmoodi ei oska. Tanel Veenre teostes sulanduvad aga kristliku kultuuri tähendused: ta on sünteesinud autentseid antiikseid kunstiteoseid ja mustast eebenist voolitud „musti auke“. Kristiina Laurits turnib oma isiklikel ehtevaremetel, inspireerudes end ümbritsevatest ebatäiuslikest detailidest ja märgilisest lagunemisest.

Rühmituse algatanud ehtekunstnik ja õppejõud Kadri Mälk lahkus 2023. aasta alguses, kuid tema kohalolu markeerib näituse pealkiri „Jää jumalaga, gravitatsioon“. Sama nime kannab ka üks Kadri Mälgu loodud ehe. Tartu toomkiriku pööning lisab gravitatsiooni eiramisele uue tähenduse – õhuLossi kunstnike loodu pole kunagi varem olnud taevale nii lähedal.

Rühmituse õhuLoss esimene näitus toimus 1999. aastal Hollandis Marzee galerii katusekorrusel. Järgnesid näitused Hispaanias, Saksamaal, Taanis, Portugalis, Ungaris, Prantsusmaal, Iisraelis, Hiinas ja Lätis. Mainekas kunstnikerühmitus ei ole ka Eestit kõrvale jätnud: 2001. aastal oli näitus Rakvere Muuseumis, 2011. aastal Tallinnas põhja tuletornis, 2015. aastal Haapsalus Evald Okase Muuseumis ja 2018. aastal Tallinnas Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis.

Kristiina Lauritsa kuraatorituur toimub 29. augustil kella 18.00. Pilet on 5 eurot.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu Ülikooli muuseum. Näitus on avatud 24. augustist 27. oktoobrini ning see kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 lisaprogrammi. Tartu Ülikooli muuseum Toomemäel on avatud teisipäevast pühapäevani 10–18.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tartu tähetorn talvel

Astronoomialoeng tutvustab möödunud aasta astronoomiauudiseid

Hull Teadlane

Lapsed on oodatud osalema Hullu Teadlase talvisel otsimismängul

Euroopa – see tähendab reisimist

Skytte instituudi koridoris saab vaadata fotonäitust „Inspireeritud Euroopast“