Autor:
Luisa Greta Vilo

Selgus Tartu tähetorni ideekonkursi võitja

Tartu Ülikooli muuseumi välja kuulutatud Tartu tähetorni ideekonkursile laekus mitmeid põnevaid ja kõrgetasemelisi kavandeid, mille hulgast valis žürii võitjaks Studio Arguse ja Vatson OÜ kavandi „Tähetorni kosmosejaam“. 

Teise koha sai idee „Ö2ruum“, mille autor on Blueray OÜ ning kolmanda koha pälvis Motor OÜ ja KOKO Arhitektide ühispakkumine. 

Ideekonkursi eesmärk oli leida uuenduslikke lahendusi ajaloolise ja Eestis unikaalse tähetorni kompleksi arendamiseks. Kõik konkursile esitatud kavandid arvestasid tähetorni erilise arhitektuuri, asukoha, ajaloo ning originaalmööbli väärtusega. 

 Võidutöö puhul avaldas komisjonile muljet terviklik kontseptsioon, mis toetab muuseumi eesmärki tuua kaasa muutusi ja olla sihtgruppide jaoks atraktiivsem. Ideekavand keskendus erinevatele aspektidele, sealhulgas külastajateekonnale ja informatsiooni edastamisele, pakkudes mitmeid praktilisi ja uudseid lähenemisi. Muuseumi väliala võimaldab tulevikus erinevaid tegevusi nii noortele kui ka täiskasvanutele ning arvestab muuseumi sihtrühmadega.

 Komisjonile avaldas muljet ka võidutöö kestlikkuse aspekt, mitmeid juba olemasolevaid vitriine taaskasutatakse.

„Töös on palju potentsiaali, et seda edasi arendada ekspositsiooni sisule ja tähetorni arhitektuursele kehandile vastavaks,“ ütles žüriiliige Inge Laurik-Teder võidutöö kohta. Uuenenud tähetornis on tulevikus ühendatud näituseala ja õpikeskkond. 


„Tähetorni ideekonkursi võidutöö peegeldab täpselt seda, mida lootsime sellelt konkursilt – oskuslikku tasakaalu ajaloolise pärandi hoidmise ja tulevikku suunatud uuenduslikkuse vahel. Valiku tegemine oli tõeliselt keeruline, kuna konkursile esitati mitmeid silmapaistvaid ja professionaalseid kavandeid. Oleme siiralt tänulikud kõigile osalejatele,“ seletas Tartu Ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma.

Konkursi auhinnafond oli 6000 eurot. Võistlusel anti välja kolm preemiat: esimene koht 3000 eurot, teine koht 2000 eurot ning kolmas koht 1000 eurot. Ideekonkursi võitjaga sõlmitakse leping sisukontseptsiooni, eskiisprojekti ja põhiprojekti vormistamiseks, mille valmimistähtaeg on 2025. aasta mais. 
 
Tartu tähetorn asub Toomemäel Tartu linna südames, kus kunagi paiknes eestlaste muinaslinnus ja hiljem piiskopiloss. 1810. aastal valmis oma aja kohta moodne tähetorn, kus asub UNESCO maailmapärandi hulka kuuluv Struve kaare esimene punkt. Tartu Ülikooli ajaloolise hoonetekompleksi osana sai see 2016. aastal Euroopa kultuuripärandi märgise. 

Tartu tähetorn on Tartu Ülikooli muuseumi üks külastuspaikadest, mis tutvustab nii suurtele kui ka väikestele astronoomiahuvilistele universumi saladusi ja räägib lugusid Eestiga seotud astronoomidest. 

Ideekonkursi töid hindasid Mariann Raisma (Tartu Ülikooli muuseumi direktor), Lea Leppik (teadusajaloolane), Antti Tamm (Tartu Observatooriumi direktor), Üllar Kivila (SA Teaduskeskus Ahhaa peaplanetarist-teadustoimetaja), Inge Laurik-Teder (Eesti Muuseumiühingu juhatuse liige), Lily Allas (turismisektori spetsialist) ja Ade Leuska-Tattar (Tartu Kesklinna Kooli keemia, füüsika ja loodusõpetuse õpetaja). 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Hullu Teadlase ja Tiksu jõuluhommik 2024

Hull Teadlane ja Tiksu kutsuvad peresid jõuluhommikule

„Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest“

Kuraatorituur näitusel „Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest“

Näitus vanas anatoomikumis

Vana anatoomikumi fuajees avati arstiteaduste kantsi tutvustav näitus meditsiinikogusse kuuluvatest õppematerjalidest