Autor:
Edmund Monsiel (1897-1962)

Näitus „Varjatud maailmade avardumine“

Septembri lõpuni on Tartu Ülikooli muuseumis avatud Kondase keskuse näitus „Varjatud maailmade avardumine. Ida-Euroopa autsaiderkunst“.

Näitusel saab näha peamiselt Ida-Euroopa autsaiderkunsti, mille hulgas on teosed erakordsetest, laiemale publikule seninägemata kollektsioonidest. Näitusel on 59 autorilt kokku üle 200 teose, mis pärinevad kümne riigi ajaloolise ja kaasaegse autsaiderkunsti kogudest. Suurem osa väljapandust on sündinud sotsiaalses isolatsioonis, näiteks psühhiaatriahaiglas või erihooldekodus. Esindatud on ka kunstiteraapia seansside käigus või stuudios juhendajate käe all valminud tööd.

Autsaiderkunst ja -kunstnikud tähendavad – nagu nimigi ütleb – hulka loomingut ja autoreid, kes on peavoolu kunstielu suhtes oma nonkonformistliku olemuse tõttu kõrvalseisja rollis. Tähelepanuväärne aga on, et see ei vähenda kuidagi valdkonna väärtust, otse vastupidi, unikaalsus on kunstis üks hinnatumaid omadusi.

Indrek Grigor, kunstikriitik ja kuraator

Autsaiderkunsti teoseid ei ole tihti võimalik paigutada mingi konkreetse stiili või kindla ajastu alla või määratleda geograafiliselt, kuid neile on omane teatud universaalsus ja ambitsioonitus, kompromissitus ja sügav läbitunnetatud siirus. Mõnel juhul on kunst ainus kommunikatsioonivahend looja ja välismaailma vahel.

Näitus „Varjatud maailmade avardumine“ toimub korraga Viljandis, Tartus ja Valgas. Tartu Ülikooli muuseumis saab näha näituse varaseimat kihistust: ajaloolisi teoseid 19. sajandi lõpust ja 20. sajandist. Väljapaneku vanimad tööd pärinevad Tartu Ülikooli psühhiaatriakliiniku arhiivi kogudest, kuid põhiosa moodustab Ungari Teaduste Akadeemia psühhiaatrilise kunsti kogu ja Katowices asuva Sileesia muuseumi kogu. Tuntumatest autoritest on esindatud autsaiderkunsti klassik Edmund Monsiel (1897–1962) ning Ungari van Goghiks nimetatud Pál István (1888–1944). Samuti saab näitusel aimu psühhiaatriahaigla patsientide, kahe eriilmelise kaasaegse kunstniku Michael Golzi (sündinud 1957) ja Lembar Linderi (sündinud 1973) omamaailmadest, millesse nad jäägitult usuvad ning kus elamine võib olla pelgupaik ja pääsetee.

Näitus „Varjatud maailmade avardumine“ kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. Näitust tutvustavat kataloogi on võimalik osta Toompoest. Kuraatorituurid toimuvad 13. juunil kell 19.00, 3. augustil kell 14.00 (ingliskeelne tuur), 5. septembril kell 18.00 ning 28. septembril kell 12.00 ja 16.00.

Näitust toetavad Tartu 2024, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Viljandi Linnavalitsus, Liszti Instituut Tallinnas, Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkond Eestis, Austria Suursaatkond Eestis ja Soome kunstistuudiote võrgustik Kettuki. 

Kuraatorid: Mari Vallikivi ja Eva Laantee Reintamm (Kondase keskus)

Kujundus: Kärt Einasto

Kommunikatsioon: Annika Vihmann ja Katre Ratassepp

Tekstide tõlked: Ann Kuslap

Tekstide toimetamine: Tiina Sarv

Tartu Ülikooli muuseumi koordinaator: Karoliina Kalda

Valga muuseumi koordinaator: Neeme Punder

Näituse installatsioon: Kaarel Narro, Indrek Grigor, Imre Toltsberg, Jüri Pillisner

Koordinaator: Annabel Tanila

Liikumine

  • Näitus asub Tartu Ülikooli muuseumi kolmandal korrusel, kuhu pääseb liftiga.
  • Näitusesaali uksel on lävepakk, mille ületamiseks saab paluda külastusjuhil paigaldada puidust kaldtee.

Istumiskohad

Näitusesaalis on seljatoeta istumiskohad.

Valgus ja heli

  • Ruumi üldvalgustus varieerub, et kaitsta ajaloolisi esemeid.
  • Ruumi tagaosas oleva installatsiooni juures saab kuulata kõrvaklappidest heli.

Tutvu kogu maja ligipääsetavust puudutava infoga siin.

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!