Autor:
Ele Loonde

Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest

2024. aastal täitub 800 aastat Tartu linna algusest – toonaste sündmuste keskpunkt oli Toomemägi. „Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest“ viib vaataja keskaegsesse Tartusse. Näituse keskmes on ajaloolised sündmused, mis olid linna sünni alguseks, ning linnaruum ja selle elanikud esimese saja aasta jooksul. Näiteks leiab külastaja vastused küsimustele, mis toimus 1224. aastal, kui palju keskaegsest linnaruumist on tänaseni säilinud, kuidas riietusid ja mida sõid 13. sajandi tartlased ning milline oli nende argipäev. See loob võimaluse hinnata, kui palju on tartlane oma välimuselt ja tegevuselt 800 aastaga muutunud. 

 13. sajandi Tartust, kus all-linnas askeldasid kaupmehed ja käsitöölised ning Toomel toimetas piiskop ja toomhärrad, on tänapäevases linnaruumis väga vähe säilinud. Suur osa allesjäänust on peitunud maapõue. Näitusel toome päevavalgele arheoloogide põnevaimad leiud ja uusimad uurimistulemused Tartu esimeste linnaelanike kohta."

Marge Konsa

Makett annab aimu toonasest linnast

Näitusel on oluline osa maastiku- ja linnamudelitel, mis põhinevad kõige uuematel uurimistulemustel. Esmakordselt on võimalik näha, milline nägi välja Tartu 10 000 aasta tagune loodusmaastik, ning mõista, miks linn kujunes just sellesse kohta. Samuti on virtuaallahendustena eksponeeritud Tartu muinaslinnus ja asulakoht 1000 aastat tagasi ning 14. sajandi alguse linnaruum. 

Tartu vanim säilinud linnamakett pärineb 1686. aastast ja asub Rootsi Kuninglikus Armeemuuseumis. Näituse tarbeks on maketist loodud täpne koopia, mis annab võimaluse seda ka esimest korda Eestis näha ja uurida. Lisaks on näitusel eksponeeritud arheoloogilised leiud Tartust ja Tartumaalt. 

Näitus „Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest“ loob pildi varakeskaegsest Tartust, mis muudab nähtamatud ajalookihistused taas nähtavaks. 

Liikumine

  • Näitus asub Tartu Ülikooli muuseumi kolmandal korrusel, kuhu pääseb liftiga.
  • Näitusesaali uksel on kõrge lävepakk, mille ületamiseks saab paluda külastusjuhilt puidust kaldteed.

Istumiskohad

  • Näitusesaali on paigutatud paar tooli, mida võib ruumis vastavalt soovile liigutada.
  • Ruumis on mõned seljatoeta pingid.

Tutvu kogu maja ligipääsetavust puudutava infoga siin.

Näituse kuraatorid: Marge Konsa (Tartu Ülikool), Arvi Haak (Tartu Linnamuuseum), Mariann Raisma, Tiiu Kreegipuu (Tartu Ülikooli muuseum) 

Projektijuht: Kadri Asmer 

Kunstnik-kujundajad: Jaak Kilmi, Katrin Sipelgas 

Näituse konsultandid: Aivar Kriiska, Mihkel Mäesalu, Alar Rosentau, Ragnar Saage 

3D-lahendused: Jaagup Metsalu, Alar Rosentau, Ragnar Saage 

Makett: Eero Ehala, Külli Tamjärv 

Turundus ja kommunikatsion: Maria Kullamägi ja Ilona Piirimägi

Hullu Teadlase sünnipäev

Hullu Teadlase sünnipäev „Tagasi keskaega“

Toomemäe taasavamine: valguskunstiteos

Toomemäel toomkiriku varemetes avati valguskunstiteost „Koit ja Hämarik“

European Capital of Culture Tartu 2024

Tartu Ülikool tähistab koos Tartu linnaga Euroopa kultuuripealinna aastat