Autor:
Erakogu

Kuraatorituur tutvustab Tartu linna tekkelugu

Alates novembrist on Tartu Ülikooli muuseumis avatud näitus „Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest“, mis on pühendatud Tartu linna 800. aastapäevale. Arvi Haak ja Marge Konsa kutsuvad 2. novembril kell 14.00 kuraatorituurile, kus avaneb võimalus tutvuda keskaegse Tartu kujunemisajaga.

2024. aastal täitub 800 aastat Tartu linna algusest – toonaste sündmuste keskpunkt oli Toomemägi ning näitus „Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest“ viib vaataja keskaegsesse Tartusse. 


„Põnevatest museaalidest tooksin kindlasti esile esimese Tartus vermitud mündi ja luust nikerdatud naisekujulise noapea 13. sajandist, mis on üks selle leiuliigi silmapaistvamaid näiteid Euroopas. Samuti saab väga lähedalt uudistada Jaani kirikust pärit terrakotaskulptuure ja tutvuda Tartu vanima linnamaketi üks ühele koopiaga“, seletas Marge Konsa.

Näituse keskmes on ajaloolised sündmused, mis viisid linna kujunemiseni ning linnaruum ja selle elanikud esimese saja aasta jooksul. „Kui keskaegsest Tartust oleme harjunud mõtlema kui hiliskeskaja tellishoonetega linnast, on päris põnev püüda ette kujutada 13. sajandi esimesi puidust linnamaju“, lisas Arvi Haak.

Näitusel leiab külastaja vastused küsimustele, mis toimus 1224. aastal, kui palju keskaegsest linnaruumist on tänaseni säilinud, kuidas riietusid ja mida sõid 13. sajandi tartlased ning milline oli nende argipäev. See loob võimaluse hinnata, kui palju on tartlane oma välimuselt ja tegevuselt 800 aastaga muutunud. 
8.-9. novembril on huvilised oodatud ka Tartu Ülikooli muuseumis toimuvale konverentsile „Piiskopilinn Tartu  – 800 aastat Tartu algusest“, mis avab samuti keskaegse Tartuga seonduvat.
 

Kuraatorituuri pilet on 5 eurot, muuseumikaardiga osalemine tasuta.

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tartu Ülikooli muuseumi valge saal

The Legacy of the Carnation

Gobelään

Seinavaiba puhastamise ja kolimise lugu

Planeedid

Astronoomialoeng tutvustab Ernst Christoph Friedrich Knorre tegevust ja järeltulijaid