Autor:
Kaimar Tauri Tamm

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 projekt „Elupäästja“

TÜ muuseumis on juulikuust avatud Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 projekti „Elupäästja“ vältel valminud näitus, mis koosneb Tartu Kivilinna kooli õpilaste loodud 12 fantaasiateosest ja nende tõlgendustest. 

Aprillikuu koolivaheaja eelsel nädalal käisid Tartu Kivilinna kooli õpilased Tartu Ülikooli Eesti geenivaramus teadmisi kogumas. Inimesegenoomika professor Tõnu Esko tegi sissejuhatuse geeniteadusse, seejärel osaleti praktilistes töötubades, kus harjutati süljest DNA eraldamist, tutvuti kasside geneetilise maailmaga ja tutvustati mõningaid uurimismeetodeid. Biopanga labori juhataja Steven Smit näitas noortele, kus hoitakse geenidoonorite proove, ning genotüpiseerimise spetsialist Viljo Soo tutvustas laboreid ja rääkis geenide analüüsimisest. 

Pärast geenivaramus käimist anti kogutud teadmistele Tartu Ülikooli muuseumis toimunud töötubades projekti „Elupäästja“ kunstniku Valdek Lauri juhendamisel kunstiline vorm. Rühmatöös loodi geneetikast inspireeritud teoseid, mis peegeldasid laboris nähtut ja kogetut. Valmisid väiketaiesed, millest igaüks räägib oma lugu ja näitab, kui eriilmeliselt noored seda üsna spetsiifilist teadusvaldkonda mõistavad. Õpilaste kunstiprojektid on nüüd Tartu Ülikooli muuseumi näitusel kõigile vaatamiseks välja pandud. 

 Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva projekti „Toomemäe taasavamine“ alaprojekti „Elupäästja“ eesmärk on tutvustada kunsti ja teaduse sümbioosis tänapäeva teaduses olulist valdkonda – geneetikat. Projekti tulemusena valmib 2024. aasta maikuuks Toomemäe väliruumi Valdek Lauri interaktiivne installatsioon, mis tutvustab geneetika erinevaid tahke. 

Kunstnik Valdek Laur tegutseb digitaalmeedia, ehte- ja metallikunsti valdkonnas. Teda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning keeruliste kontseptsioonide ja andmehulkade visualiseerimine.

 

Projekti toetab Eesti Teadusagentuur

Image
Logo

Kujundaja: Kristi Ruus

Trükk: Tartu Ülikooli kirjastus

Toimetaja: Sirje Toomla

Tõlkija: Scriba OÜ

Näituse meeskond: Anne Arus, Karoliina Kalda, Valdek Laur, Külli Lupkin, Tanel Nõmmik, Katrin Tegova

 

Liikumine 

  • Näitus asub Tartu Ülikooli muuseumi kolmandal korrusel, kuhu pääseb liftiga. 

  • Näitusesaalis on piisavalt ruumi, et ratastooliga manööverdada. 

  • Puhkamiseks on näitusesaali paigutatud mitu seljatoega tooli ning järid. Samuti on loodud kott-toolidega puhkeala.

Valgus ja heli 

  • Ruume valgustavad laevalgustid. Päevasel ajal on ruumis ka rohkelt loomulikku valgust. 

  • Näitusetekstid on tumedas kirjas heledal taustal ja hästi loetavad. 

  • Ruumis puudub helitaust. 

 

Tutvu kogu maja ligipääsetavust puudutava infoga siin

Hullu Teadlase sünnipäev

Hullu Teadlase sünnipäev „Tagasi keskaega“

Euroopa päeva veebiloeng 7. mail

Huvilisi oodatakse 7. mail Euroopa päeva avalikule veebiloengule

Hulluteadlase kabinet

Kutsu Hull Teadlane kooli