Autor:
Kaimar Tauri Tamm

„Elupäästja“ installatsioon

„Elupäästja“ eesmärk on avada kunsti ja teaduse sümbioosis üks tänapäeva teaduses oluline valdkond – geneetika. Nüüdseks on teadusharu saavutanud rahvusvaheliselt suure tähtsuse, kuna seostub erinevate teadus- ja eluvaldkondadega, nagu näiteks personaalmeditsiin, arheoloogia, vaimne tervis. Eestis on geneetika tuntus ühiskonnas kasvanud tänu Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu tööle, millega on liitunud viiendik Eesti täisealisest elanikkonnast.

„Kui tavaliselt uurib kunstnik oma sisemaailma, siis mulle on ennekõike huvitav minust väljas oleva ilma mõistmine. Teose loomisel teevad koostööd teadlased, kellelt pärineksid vajalikud algandmed ja kes aitaks reaalsust valideerida, ning õpilased, kellega saab valida mõjusamad visuaalid, helimaastikud või tehnoloogiad."

Valdek Laur

Ideekonkursi võitja

„Elupäästja“ projekti kunstnik on digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutsev Valdek Laur, keda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning keeruliste kontseptsioonide ja andmehulkade visualiseerimine.

Žürii liikme, kunstiteadlase ja vabakutselise kuraatori Mary-Ann Talvistu sõnul hõlmab Valdek Lauri teaduskommunikatsioon erinevaid populaarteaduslikke käsitlusi kuni teadusulmeni välja. „Temas on ilmne huvi koostööks geeniteadlastega, et luua Toomele teadusest tõukuv kunstiteos. Samuti tõstis ta olulisele kohale koosloome noortega, kes on teose valmimisel üks terasemaid fookusrühmi,“ lisas Talvistu.

Õpilaste kaasamine installatsiooni ettevalmistamisel

Ideekonkursi olulised märksõnad olid koosloome ja erinevate osapoolte kaasamine. Seetõttu pidi kunstnik installatsiooni kontseptsiooni loomiseks ja interaktiivsuse arendamiseks tegema koostööd nii muuseumi esindajate, teadlastega kui ka põhikooliõpilastega. 

Koostöö läbiviimiseks korraldas Tartu Ülikooli muuseum 2023. aasta aprillis projektinädala, mille raames käisid Tartu Kivilinna kooli õpilased TÜ Eesti geenivaramus ja Tartu Ülikooli muuseumis teadmisi kogumas. Koostöös Valdek Lauriga lõid õpilased teadust ja kunsti ühendavaid fantaasiaprojekte, mida eksponeeriti 2023. aasta suvel Tartu Ülikooli muuseumi ajutiste näituste saalis. 

Toomemäe taasavamine

„Elupäästja“ installatsioon on üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul. Siin asus keskajal linnasüda. Siinsamas lähedal tegutseb Tartu Ülikool, mis on juba neli sajandit olnud nii Tartu kui ka Eesti sümboliks. Tänapäeval on Toomemägi rahulik park Tartu kesklinnas, aga paiga põnevast loost võiks palju rohkem inimesi osa saada. Avame Tartu ja tartlaste rikast kultuuri- ja teaduspärandit tänapäevases võtmes ning toome mäele taas elu! Tule ja veendu ise, et Toomemägi on väärt avastamist – nii päeval kui ka õhtul!

Projekti toetavad SA Tartu 2024 ning Eesti Teadusagentuur. 

Image
Logod ETAG, Tartu 2024

Meeskond

Kunstnik: Valdek Laur

Žürii: Jaanika Anderson, Maarin Ektermann, Tiiu Kreegipuu, Hele Priimets, Ingrid Sahk, Mary-Ann Talvistu

Projektijuht: Karoliina Kalda

Kommunikatsioonijuht: Katrin Tegova

Konsultandid: Tõnu Esko, Hanna-Maria Kariis, Karoliina Kruusmaa, Steven Smit, Viljo Soo

Meeskond: Jaanika Anderson, Ken Ird, Kadri Kaljurand, Tiiu Kreegipuu, Maria Kullamägi, Külli Lupkin, Ilona Piirimägi, Ingrid Sahk. 

 

"Elupäästja" installatsiooni ideekonkursi võitja

Toomemäe taasavamine Tartu 2024 lehel

Hullu Teadlase sünnipäev

Hullu Teadlase sünnipäev „Tagasi keskaega“

Toomkiriku saladuste kamber

Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest

Toomemäe taasavamine: valguskunstiteos

Toomemäel toomkiriku varemetes avati valguskunstiteost „Koit ja Hämarik“