Autor:
Valdek Laur

„Elupäästja“ installatsioon. Seente geneetiline meloodia

Image
Elupäästja

Seened pole kaugeltki vaid ilusad ja veidrad metsaelanikud, kes aeg-ajalt pea kännu alt välja pistavad. Tegu on äärmiselt keerukate ja huvitavate organismidega, kelle elu möödub peamiselt maa all, kasvavas, muunduvas ning liikuvas seeneniidistikus.

Bioloogiliselt liigitatakse nad omaette kuningriigiks, mis on taimedest ja loomadest eraldi. Geneetiliselt on seened lähemal loomariigile kui taimeriigile. Seened ei fotosünteesi, nad saavad oma toidu, lagundades orgaanilist ainet või elades sümbioosis teiste organismidega.

Seened võivad seega olla nii suurimad sõbrad kui ka vaenlased. Nad hoolitsevad oma sümbiootiliste sõprade eest ja toidavad neid, edastades neile mullas leiduvat vett ja toitaineid ning saades vastutasuks taimede fotosünteesist tekkinud süsivesikuid ja energiat. Seened on aga ka suured lagundajad – nad suudavad lagundada keerulisi ühendeid, nagu tselluloos ja ligniin, ning seeläbi muuta langenud puulehed ja oksad mullaks, mis vabastab omakorda toitaineid, mida tarvitavad teised elusorganismid.

Kui osad seened on söödavad, siis teised on tugevalt mürgised. Seened on mitmekesised bioloogilised süntesaatorid, mis suudavad toota nii lihtsaid kui ka keerulisi keemilisi ühendeid – alkoholist ja süsihappegaasist penitsilliinini. Sealjuures on seente endi biokeemiline loomingulisus kaugelt keerukam ja salapärasem protsessidest, milles inimene seeni kasutab. 

 
KOOD

Image
pärmiseen_kood.jpg

Kui soovid ise katsetada geneetilise muusika loomist, siis saad kasutada tasuta tarkvara Sonic Pi. Kopeeri siit kood, et mängida heli ja kõla muutmiseks erinevate parameetrite ning instrumentidega:


ASUKOHT
 

Image
seened_kaart.jpg


„Elupäästja“ eesmärk on avada kunsti ja teaduse sümbioosis üks tänapäeva teaduses oluline valdkond – geneetika. Nüüdseks on teadusharu saavutanud rahvusvaheliselt suure tähtsuse, kuna seostub erinevate teadus- ja eluvaldkondadega, nagu näiteks personaalmeditsiin, arheoloogia, vaimne tervis. Eestis on geneetika tuntus ühiskonnas kasvanud tänu Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu tööle, millega on liitunud viiendik Eesti täisealisest elanikkonnast. Projekti kunstnik on digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutsev Valdek Laur, keda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning keeruliste kontseptsioonide ja andmehulkade visualiseerimine.

„Elupäästja“ installatsioon on üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul. 

Projekti toetavad SA Tartu 2024 ning Eesti Teadusagentuur. 
Täpsem info projekti kohta: „Elupäästja“ installatsioon.

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!