Autor:
Valdek Laur

„Elupäästja“ installatsioon. Bakterite geneetiline meloodia

Image
Elupäästja

Lisaks loomadele, taimedele ning seentele on meie ümber veel lugematul hulgal erinevaid eluvorme. Alustades bakteritest, kelle roll eluslooduse aineringluses on määrava tähtsusega, kuid kes võivad ka olla ohtlikumad kõige vihasematest kiskjatest.

Peamiselt algloomadest koosnev plankton on ookeanide toiduallikas Päikesekiirgusest elujõudu fotosünteesiv fütoplankton on oluliseks toiduks teistele mereelanikele ning hoiab ringluses kõigis maailmameredes elutsevad elukooslused.

Arhed ehk ürgid on bakteritele sarnased mikroorganismid, kes pole siiski päris bakterid. Nad on viited ürgsele algelule, silmale nähtamatud keemilised ainemuundurid, kes mängivad eluringluses olulist rolli.

Ja lõpetuseks kurikuulsad viirused, elu piiril hõljuvad üksused, valemiks taandunud aineühendused, mis omaette jäetuna surevad, kuid õige elusolendi külge haakudes hakkavad iseennast taastootma ja võivad seeläbi oma peremehele palju pahandust teha. Viirused on looduse õpikunäide sellest, kuidas kõige väiksem eluühik võib kriitilisel määral mõjutada kõige suuremaid. Kõik elupuu harud on omavahel seotud, iga väike osa loeb ja mängib olulist rolli.

Ka meie inimestena oleme osa sellest. Me pole paremad ega targemad, kuigi meile võib nii tunduda.

Me oleme osa tervikust.

 
KOOD 

Image
lactobacillus_kood.jpg

Kui soovid ise katsetada geneetilise muusika loomist, siis saad kasutada tasuta tarkvara Sonic Pi. Kopeeri siit kood, et mängida heli ja kõla muutmiseks erinevate parameetrite ning instrumentidega:



ASUKOHT 

Image
bakterid_kaart.jpg


„Elupäästja“ eesmärk on avada kunsti ja teaduse sümbioosis üks tänapäeva teaduses oluline valdkond – geneetika. Nüüdseks on teadusharu saavutanud rahvusvaheliselt suure tähtsuse, kuna seostub erinevate teadus- ja eluvaldkondadega, nagu näiteks personaalmeditsiin, arheoloogia, vaimne tervis. Eestis on geneetika tuntus ühiskonnas kasvanud tänu Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu tööle, millega on liitunud viiendik Eesti täisealisest elanikkonnast. Projekti kunstnik on digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutsev Valdek Laur, keda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning keeruliste kontseptsioonide ja andmehulkade visualiseerimine.

„Elupäästja“ installatsioon on üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul. 

Projekti toetavad SA Tartu 2024 ning Eesti Teadusagentuur. 
Täpsem info projekti kohta: „Elupäästja“ installatsioon.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!