Taimed on paikade loojad. Nad ajavad oma juured kõikjale, kus pinnas seda võimaldab, kuid seejärel peavad seal hakkama saama kogu oma ülejäänud elu. Taimed ei kurda raske elu üle, aga oskavad hinnata pilvede hõbepiire. Elujõudu koguvad nad päikeselt, vihmalt, maapinnast ja tihti ka oma naabritelt seentelt.
Liikumisvõimetuse tõttu on nad meisterlikud kohanejad. Seeläbi ka koha loojad. Iga koha lugu kannab edasi seal kasvav taimestik. Noor mets räägib vanast marust, puukoorel kasvav samblik kunagisest põlengust. Taimestik on paiga gobelään. Ja kui taimedele koht meeldib, siis on seda näha.
Taimed on võimelised kasvama ka kõige keerulisemates oludes. Horisondil terendavad datlipalmid on kõrberändurile eluliin. End vett täis kogunud kaktus näitab, et vett siiski on.
Kuid taimede puudumine on koha surm. Kus pole taimi, pole ka elu.
KOOD
Kui soovid ise katsetada geneetilise muusika loomist, siis saad kasutada tasuta tarkvara Sonic Pi. Kopeeri siit kood, et mängida heli ja kõla muutmiseks erinevate parameetrite ning instrumentidega:
ASUKOHT
„Elupäästja“ eesmärk on avada kunsti ja teaduse sümbioosis üks tänapäeva teaduses oluline valdkond – geneetika. Nüüdseks on teadusharu saavutanud rahvusvaheliselt suure tähtsuse, kuna seostub erinevate teadus- ja eluvaldkondadega, nagu näiteks personaalmeditsiin, arheoloogia, vaimne tervis. Eestis on geneetika tuntus ühiskonnas kasvanud tänu Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu tööle, millega on liitunud viiendik Eesti täisealisest elanikkonnast. Projekti kunstnik on digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutsev Valdek Laur, keda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning keeruliste kontseptsioonide ja andmehulkade visualiseerimine.
„Elupäästja“ installatsioon on üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul.
Projekti toetavad SA Tartu 2024 ning Eesti Teadusagentuur.
Täpsem info projekti kohta: „Elupäästja“ installatsioon.