2019. aasta suvel avas Tartu Ülikooli muuseum mitu välinäitust Toomemäel, mis tutvustavad toomkiriku arhitektuurilugu ja ülikooli jälge maailmas. Väliruumis avatud näitusi saab külastada igal ajal tasuta.
Ajutine näitus Toomemäel Tartu Ülikooli muuseumi läänekülje ja Inglisilla vahel räägib loo 16 silmapaistvast eurooplasest, kes on Tartu Ülikoolis kas õppinud või õpetanud. Näitusel esile tõstetud isikud on mõjutanud oma maa või Eesti teadust, kultuurielu või poliitikat.
19. ja 20. sajandil tõi ülikool Tartusse õppejõude ja üliõpilasi paljudest Euroopa maadest, eriti Lätist, Poolast, Ukrainast, aga ka Armeeniast, Gruusiast ja Saksamaalt. Siin hariduse saanud noored läksid nii itta kui ka läände, kandes kaasas Tartust saadud kogemuste pagasit.
Näitusel portreteeritud isikute lugusid illustreerivad ajaloolised fotod nendega seotud paikadest Tartus. Näitus on eesti ja inglise keeles.
Toomkiriku ümbruses asuvad stendid tutvustavad keskaegse Eesti suurima katedraali lugu. Külastajad saavad teada, milline on olnud toomkiriku arhitektuur ja interjöör eri ajastutel. Toomemäe ja toomkiriku lugude kihistuste avastamiseks saab näituse külastaja mitmes kohas ise kaasa lüüa.
Välinäitusel pööratakse tähelepanu ka ajaloolise ülikoolilinnaku kujunemisele Toomemäel. Fookuses on ülikooli endise raamatukogu ja praeguse muuseumi hoone.
Kuraatorid: Janet Laidla, Lea Leppik ja Mariann Raisma
Keeletoimetaja: Sirje Toomla
Tõlkija: Kristopher Rikken
Kujundaja: Exporabbit
Näituse koostamist toetasid Euroopa Komisjon, Euroopa kultuuripärandi aasta 2018, Euroopa Nõukogu, Euroopa pärandi päevad ja Tartu linn.
Näitus on valminud projekti „Linking home, linking Europe. Virtual map of Europe in Tartu“ raames.
Kuraator: Mariann Raisma
Kujundaja: Exporabbit
Projekti valmimist toetasid Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital.
Näitus koos monograafiaga „Tartu toomkirik. Katedraal. Raamatukogu. Muuseum“ nomineeriti 2020. aastal Eesti arhitektuuripreemiale Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali näituse auhinna kategoorias.