Autor:
Heikki Leis

Tartu Ülikooli muuseumid tutvustavad humoorika välinäitusega Tallinnas Tammsaare pargis teaduslugu ja tudengielu

Suvisel fotonäitusel on võimalik tutvuda kunstnik Heikki Leisi fotolavastustega, mis räägivad Tartu Ülikooli lugu. Muhedad tekstid on loonud kirjanik Mart Kivastik.

Kümnest fotoetüüdist koosneva näituse keskmes on 18.–20. sajandil Tartu Ülikooliga seostunud lood ning teadlased, keda kehastavad ülikooliga seotud professorid ning kultuuritegelased. Tähelepanelik vaataja võib märgata, et Tartu Ülikooli kunstimuuseumi kipskujude eest hoolitseb teadusprorektor professor Mari Moora ja Tartu Ülikooli raamatukogu esimest direktorit ja kunstimuuseumi rajajat Karl Morgensterni kehastab semiootikaprofessor Mihhail Lotman. Loodusmuuseumi loomatopiste vahel seikleb evolutsioonilise genoomika professor Mait Metspalu, ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho kehastab aga Friedrich Struvet ning mõõdab tähetornis tähtede kaugust maast.

Evolutsioonilise ökoloogia professor Kristjan Zobel uurib troopikamajas tillandsiat, sarnanedes botaanikaaia rajaja Gottfried Germanniga.

Kuna Tartu Ülikool ja tudengielu käivad käsikäes, siis kajastab näitus ka üliõpilaste eluolu ja sekeldusi: kartserikaristusi, õppimist ning seltsielu.

 „Teadusprorektori roll ülikoolis on teenida siin töötavaid teadlasi. Mul on olnud edukas teaduskarjäär, aga nagu näha, olen hetkel teenija ametis.“ kirjeldas etüüdis osalenud teadusprorektor professor Mari Moora. 

Näituse eesmärk on tutvustada harjumaalastele ja väliskülalistele Tartu Ülikooliga seotud külastuskeskusi ning kutsuda neid külla. „Võtsime vastu väljakutse luua välinäitus, mille narratiiv hüppab ajajoonel edasi-tagasi ning keskendub eelkõige muhedatele seikadele. Tuues mineviku suurkujud tänapäeva ja viies üliõpilased toonasesse aega, näitame fotolavastuste kaudu, millised muutused on teaduses, soorollides ning argielus toimunud,“ kirjeldab protsessi projektijuht, Tartu Ülikooli muuseumi kommunikatsioonispetsialist Ilona Piirimägi.

Näitus on Tallinnas Tammsaare pargis avatud kuni 19. augustini 2024 ning kutsub Põhja-Eesti elanikke ja kaugemaid külalisi Euroopa kultuuripealinna Tartusse.

Tutvu Tartu Ülikooli muuseumi ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi fotonäitusega:

Näituse "Me eksleme maailma rajus" visuaal

Stories of Ukrainian artists

Näituse "Me eksleme maailma rajus" visuaal

Letters from Estonian artists

Tartu Ülikooli muuseumid tutvustavad humoorika välinäitusega Tallinnas Tammsaare pargis teaduslugu ja tudengielu

Suvisel fotonäitusel on võimalik tutvuda kunstnik Heikki Leisi fotolavastustega, mis räägivad Tartu Ülikooli lugu.