Tartu Ülikooli muuseumi suvised ekskursioonid

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna aasta raames pakub Tartu Ülikooli muuseum ainulaadset võimalust nautida muuseumikultuuri tavapärasest pikemalt. Juunist augusti lõpuni on muuseum neljapäeviti avatud kuni kell 20.24, pakkudes külastajatele rohkem aega näituste avastamiseks.

Igal neljapäeval toimuvad Tartu Ülikooli muuseumis põnevad ekskursioonid.

JUUNI

13. juuni kell 18
Lasteekskursioon „Mängu-Toome“

„Mängu-Toome“ on 5–10-aastastele lastele ja nende vanematele mõeldud lustlik ning põnev otsimismängu stiilis ekskursioon, millesse on põimitud ülesanded Toomemäe mitmekesisuse kohta: selle loodusest, ajaloost ja pärimusest. Ekskursiooni jooksul otsib Tartu Mänguasjamuuseumi Korstnakoll oma vana sõpra Toometondut ning lõpus minnakse koos Hullu Teadlase kabinetti mängima. Ekskursioonipilet on vaja osta vaid lapsele, vanemad osalevad tasuta.

Sooduspilet: 8 eurot

Ekskursioonipilet on vaja osta vaid lapsele, vanemad osalevad tasuta. Piletiga saab külastada kõiki muuseumi näituseid ja külastada toomkiriku vaateplatvorme. Piletid on müügil vahetult enne ürituse algust kohapeal ja piletimüügikeskkonnast Fienta.

13. juuni kell 19
Kuraatorituur Mari Vallikiviga näitusel „Varjatud maailmade avardumine“

Kuraatorituur Mari Vallikiviga autsaiderkunstile keskenduval näitusel „Varjatud maailmade avardumine“. Näitus tutvustab peamiselt Ida-Euroopas loodud autsaiderkunsti, koondades esmakordselt ühele näitusele nii mitme riigi erakordsed, kuid laiemale publikule seni varjus olnud teosed.

20. juuni kell 18
Majatuur

Tunniajaline Tartu Ülikooli muuseumi ekskursioon „Tartu kõige paremini hoitud saladus“, mis tutvustab toomkiriku rikkalikku ajalugu ja muuseumi ekspositsioone. Tuuri viib läbi muuseumi külastusjuht.

Sooduspilet: 8 eurot

Piletiga saab külastada kõiki muuseumi näituseid ja külastada toomkiriku vaateplatvorme. Piletid on müügil vahetult enne ürituse algust kohapeal.

27. juuni kell 18

29. juuni kell 18
Tuur „Kirikust muuseumini: Tartu vanima hoone lugu“

Muuseumi kuraator Terje Lõbu viib osalejad ajarännakule, tutvustades hoone ja muuseumi põnevat lugu algusajast tänapäevani. Ekskursioon on suurepärane võimalus süveneda Tartu rikkalikku ajalukku enne teatrietendust  – külastame näituseid muuseumi seitsmel korrusel ning kuuleme põnevaid lugusid toomkiriku ajaloost.

JUULI

4. juuli kell 18

11. juuli kell 18
Tuur „Kirikust muuseumini: Tartu vanima hoone lugu“

Muuseumi kuraator Terje Lõbu viib osalejad ajarännakule, tutvustades hoone ja muuseumi põnevat lugu algusajast tänapäevani. Ekskursioon on suurepärane võimalus süveneda Tartu rikkalikku ajalukku enne teatrietendust – külastame näituseid muuseumi seitsmel korrusel ning kuuleme põnevaid lugusid toomkiriku ajaloost.

11. juuli kell 19
Monumendituur „Propaganda või aus ajalugu“ Toomemäel ajaloolase Robert Varikuga

Tartu ajalugu on paljurahvuseline: peale eestlaste on teisedki rahvad siin elanud, linna oma koduks pidanud ja seda valitsenud. Jalutuskäigul saab tutvuda lugudega, mida eri rahvad on soovinud Toomemäel asuvate monumentidega jutustada. Ühes pargis kohtuvad monumentide kaudu erinevad ideed: Stalini-aegne rahvaste sõpruse ajaloopropaganda, sügavate juurtega baltisaksa aristokraatia ning väikese eesti rahva unistus oma iseseisvast kultuurist ja riigist.

Ringkäiku juhib ajaloolane Robert Varik, kes huvitub Eestis elanud rahvaste ajaloost ning 19. ja 20. sajandi keerdkäikudest.

18. juuli kell 18

25. juuli kell 18

AUGUST

1. august kell 18

8. august kell 18
Direktorituur „Toomkiriku saladused“ Mariann Raismaga.

Muuseumi direktor Mariann Raisma tutvustab toomkiriku nurgataguseid ja salapaiku, kuhu tavakülastaja muidu ei pääse, ning räägib lugusid muuseumi eelmistest juhtidest.

8. august kell 19
„Elupäästja“ tuur koos digikunstnik Valdek Lauri ja muusik Silver Seppaga.

Valdek Laur ja Silver Sepp viivad teid Toomemäel jalutuskäigule geneetika radadel. Installatsioon „Elupäästja“ koosneb neljast instrumendist, millega saab mängida nelja tooni või heli  – ka DNA-koodil. Neli instrumenti tähistavad loomaderiiki, seeneriiki, taimeriiki ja kõiki teisi nähtavaid ja silmale nähtamatuid organisme. Valdek räägib installatsiooni saamisloost ning koos Silveriga saavad osalejad iga pilli juures geneetikast inspireeritud meloodiaid esile kutsuda. Ringkäik kestab üks tund.

15. august kell 18

22. august kell 18

29. august kell 18

Sooduspilet: 8 eurot

Koos Tartu Ülikooli muuseumiga on algatusega liitunud neli suurepärast muuseumi – Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, Jääaja Keskus, Tartu linnamuuseum ja KGB kongide muuseum – mis kõik on juunist augustini neljapäeviti avatud kuni kell 20.24. Vaata teiste muuseumite sündmusi kodulehel muuseumisse.ee.

TOIMUNUD ÜRITUSED

6. juuni kell 18
„Elupäästja“ autorituur: digikunstnik Valdek Laur ja muusik Silver Sepp

Sooduspilet: 8 eurot