Autor:
Luisa Greta Vilo

Toomemäel toomkiriku varemetes avati valguskunstiteost „Koit ja Hämarik“

25. aprillil kell 21.00 esitletakse Tartus Toomemäel toomkiriku varemetes püsiv valguskunstiteost „Koit ja Hämarik“, mis avatakse suurejoonelise valguslavastusega „Aja varjud“.

„Koit ja Hämarik“ on püsiv valguslahendus, mis hakkab toomkirikut valgustama iga päev alates päikeseloojangust. Teose autor on Belgia valgustusdisaini agentuur Light To Light, mida esindab Fiorenzo Naméche koos valgustusdisainerite Chiara Carucci (Itaalia) ja Alfred Sà’ga (Hispaania). Fr. R. Faehlmanni kunstmuistendist inspireeritud valguskunstiteoses kohtuvad müstiliselt kaunil Toomemäel põhjamaine folkloor ja tipptasemel valguslahendus. Teosega ärgitatakse kultuuripärandit tõlgendama sõna otseses mõttes uues valguses, andes ettekujutuse linnaruumi uudsest, keskkonnateadlikust ja loomingulisest arengust.

Valguskunstiteos avatakse toomkiriku varemetes võimsa valguslavastusega „Aja varjud“, mille autor on videokunstnik Argo Valdmaa. Lavastus, milles kasutatakse nii laservalgust, projektsioone kui ka koreograafiat, peegeldab ilu ja valu, mida toomkirik on läbi sajandite näinud. Kümneminutine lavastus on kõigile huvilistele tasuta ja seda on võimalik näha vaid 25. aprilli õhtul neljal kellaajal:

  • 21.30, 
  • 22.00, 
  • 22.30, 
  • 23.00.

Toomkiriku valguskunstiteosega tähistab ülikooli muuseum Tartu piiskopkonna peakiriku esmamainimise 800. aastapäeva. TÜ muuseumi juhi Mariann Raisma sõnul oli Tartu piiskopiriigi loomine teedrajav sündmus, mis kujundas Tartust euroopaliku linna. „800 aasta jooksul on toomkirik üle elanud tõuse ja langusi. Nii nagu Tartu linn on ka toomkirik ellujääja: vahepeal varemetesse jäänud kirik sai 19. sajandil uue elu ülikooli raamatukogu ja seejärel muuseumina,“ rääkis Raisma. „Valguskunstiteos näitab keskaegse kiriku võimsust uues valguses.“

Valguskunstiteose avamisõhtul saab endale meelepärast soetada toomkiriku varemete juurde loodud Ula pop-up-baarist. Kella 20.30–23.00 on muuseumis avatud ka näitus „Kunst või teadus“ ja toomkiriku tornid, kuhu pääseb 3-eurose sooduspiletiga (kuni 8-aastastele (k.a) tasuta).

Tartu toomkiriku valguskunstiteos on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“. Ülikooli muuseumi projektiga äratatakse Tartu ajalooline süda ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul. Selle lähedal tegutseb Tartu Ülikool, mis on juba neli sajandit olnud nii Tartu kui ka Eesti sümboliks. Tänapäeval on Toomemägi rahulik park Tartu kesklinnas, aga selle põnevast loost võiks osa saada palju rohkem inimesi. Näitame Tartu ja tartlaste rikast kultuuri- ja teaduspärandit tänapäevases võtmes ning toome mäele taas elu! Tule ja veendu ise, et Toomemägi on väärt avastamist – nii päeval kui ka õhtul.

Stsenaarium, laser- ja valguskujundus: Argo Valdmaa

Videokujundus: Antti Aalmaa

Koreograafia: Mia Orm

Tehniline produktsioon: Ragnar Kekkonen ja Oskar Harding

Tekstide sisselugemine: Nils Mattias Streinberg

 

Valguskunstiteose kohta saad pikemalt lugeda siit.

Projekti teostumisele on kaasa aidanud SA Tartu 2024, Tartu linn, Tartu Ülikool ja Muinsuskaitseamet. Teose ehitustöid juhib PVH Ehitus. Avaüritus toimub koostöös Itaalia suursaatkonnaga.

 

Image
Logod
Hullu Teadlase sünnipäev

Hullu Teadlase sünnipäev „Tagasi keskaega“

Toomkiriku saladuste kamber

Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest

European Capital of Culture Tartu 2024

Tartu Ülikool tähistab koos Tartu linnaga Euroopa kultuuripealinna aastat