Autor:
Martin Siplane

Tartu toomkiriku valguskunstiteos „Koit ja Hämarik“

Tartu toomkiriku varemeid valgustab hämarikust aovalgeni valguskunstiteos „Koit ja Hämarik“. Põhjamaist folkloori, 19. sajandi kunstmuistendit ja nüüdisaegset valgusdisaini ühendav kunstiteos valgustab Tartu toomkiriku müüre igal ööl. Teos on inspireeritud kaunist loost, kus armastajad Koit ja Hämarik kohtuvad vaid kord aastas suvisel pööripäeval, kui öö ja päev saavad üheks. 

Päikeseloojanguga käivituv valgus muutub õhtu hämardudes mitu korda. Öösel valguse tugevus väheneb, et unetundidel Toomemäe loomi, linde ja muid elanikke mitte segada. Hommikul tervitab valguskunstiteos varaseid Toomemäele saabujaid ja lülitub siis päikesetõusuga päevaks välja.  

„Võidutöö pakub klassikalise staatilise valguslahenduse asemel dünaamilist valguse ja varjude mängu, mis paneb vanad müürid looduse rütmis hingama. Eriti hea meel on, et kogu pakutud valgustuslahendus väldib valgusreostust ja arvestab inimeste heaolule lisaks ka Toomemäe ööfauna elurikkuse säilimisega.“

Kunstnik Elo Liiv

Reedest pühapäevani on kõigil võimalik osa saada ka valguskunstiteose erikihist „värvilised varjud“, mis tekivad varemetele ca pool tundi peale hämariku saabumist. Valgus värvib sel ajal varemete vahelise ala lilladesse ja sinistesse toonidessse ning tänu optilisele efektile on võimalus osa saada värviliste varjude mängust.

Looduse igavesest ringkäigust ja armastuse jõust jutustava valguskunstiteosega tähistame Eesti suurima keskaegse kiriku 800. aastapäeva.

Ideekavand: Belgia valgustusdisaini agentuur Light To Light, mida esindab Fiorenzo Namèche, koostöös valguskunstnikega Chiara Carucci (Itaalia) ja Alfred Sà (Hispaania)

Žürii: Elo Liiv, Heiki Pagel, Mariann Raisma, Eva Tallo, Kati Torp, Anna-Liisa Unt

Teostus: PVH Ehitus OÜ, Electric Works OÜ

Elektriprojekteerija: MicroWatt OÜ

Projektijuht: Karoliina Kalda

Kommunikatsioonijuht: Katrin Tegova

Meeskond: Arvo Avi, Jaanika Anderson, Kadri Kaljurand, Maria Kullamägi, Külli Lupkin, Tanel Nõmmik, Ilona Piirimägi, Mariann Raisma.

Image
Hämarikus valgustab toomkiriku torne ja kooriosa merevaigukarva valgus.
Hämarikus valgustab toomkiriku torne ja kooriosa merevaigukarva valgus. (autor: Martin Siplane)
  • Päikseloojangu eel valgustab toomkiriku võlve ja aknaid soe valguskuma.
  • Hämardudes lisandub merevaigukarva valguslahendus, mille asemel on nädalavahetustel „värviliste varjude“ erikiht. Hämarikus käivitub ka tornide all tähejõe installatsioon.
  • Öösel valgustavad toomkirikut punased toonid.
  • Aovalgel kumab maapinnalt soe valgus üles toomkiriku varemetele, immiteerides päikesetõusu. Päikesetõusuga valguskunstiteos kustub.
Image
Soe valguskuma õhtuhämaruses
Soe valguskuma õhtuhämaruses (autor: Martin Siplane)
Image
Tähejõgi toomkiriku tornide all
Tähejõgi toomkiriku tornide all (autor: Martin Siplane)
Image
Öösel lisanduvad punased toonid varemete seintel.
Öösel lisanduvad punased toonid varemete seintel. (autor: Martin Siplane)
Image
Reedest pühapäevani lisandub ööpimeduses varemetele lilla, roosa ja sinakas valguskiht.
Reedest pühapäevani lisandub ööpimeduses varemetele lilla, roosa ja sinakas valguskiht. (autor: Martin Siplane)
Image
Aovalgel kumab maapinnalt soe valgus üles toomkiriku varemetele
Aovalgel kumab maapinnalt soe valgus üles toomkiriku varemetele (autor: Martin Siplane)