Tartu Ülikooli muuseum ja toomkiriku vaateplatvormid on juuni algusest augusti lõpuni neljapäeviti avatud kuni kell 20. Lisaks võivad jalutajad nautida mitmeid välinäitusi Toomel ja Tartu tähetorni hoovis.
Suvel sõidavad paljud tartlased maakodudesse, kuid rohkelt on ka neid, kes eelistavad suverõõme linnas nautida. Selleks, et turistid ja linlased saaksid valgetel suveõhtutel harivalt meelt lahutada, on ülikooli muuseum veelgi ligipääsetavam, hoides näitused ja toomkiriku tornid kord nädalas – neljapäeviti – avatud kuni kell 20.
„Kui päevane kontoritöö on seljataga ja õhtune suplus Emajões tehtud, on õige aeg tulla Toomemäele jalutama ja meie näitustele lõõgastuma,“ kutsub muuseumi direktor Mariann Raisma.
Tartu Ülikooli muuseum tutvustab Tartu linna ja ülikooli erilist vaimsust. Siit leiab põnevaid väljapanekuid toomkiriku, tudengielu ja Tartu linna sünniloo kohta.
Lastele pakub avastamislusti Hullu Teadlase kabinet, näitusel „Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest“ saab selga proovida raudrüüd ja keskaja tartlase rõivaid.
Tartu Ülikooli muuseum on avatud T–P kl 10–18, neljapäeviti 10–20. Muuseumikaardiga on muuseumi külastus tasuta.
12. juunist kuni 21. septembrini on kõik Tartu Ülikooli töötajad ja üliõpilased ning kõik teised huvilised oodatud läbima orienteerumisrada „Kulgedes Tartus mööda Struve meridiaanikaart“.
Friedrich Georg Wilhelm Struve (1793–1864) eestvõtmisel loodi aastatel 1816–1855 Maa kuju ja suuruse mõõtmiseks triangulatsiooniahel, mis ulatus Põhja-Jäämere äärest Musta mere äärde. Kaare pikkus põhjast lõunasse on 2822 km ning see läbis praeguse Norra, Rootsi, Soome, Venemaa, Eesti, Läti, Leedu, Valgevene, Moldova ja Ukraina territooriumi. Muu hulgas kulges kaar täpselt läbi Tartu tähetorni, seega võime seda kutsuda ka Tartu meridiaaniks.
Maailmas üldlevinud Greenwichi meridiaanist on Tartu meridiaan 26°, 43′ ja 12’’ idas. Alates 2005. aastast kuulub Struve geodeetiline kaar UNESCO maailmapärandi nimistusse. Orienteerumisrada annab võimaluse tutvuda kaare ümbrusesse jääva 15 vaatamisväärsusega.
2025. aasta ülikooli orienteerumisraja on kokku pannud TÜ Eesti geograafia kaasprofessor Taavi Pae ja TÜ muuseumi teadussekretär Ken Ird.
Kuidas orienteeruma minna?
Kes võidab?
Orienteerumine on kogu ülikoolipere tervisespordiüritus, mille jooksul loositakse kõigi osalenute vahel välja hulk toredaid Tartu Ülikooli meeneid. Selleks, et loosiõnn võiks naeratada just sulle, anna meile pärast orienteerumas käimist teada, et võtsid üritusest osa.
Näitus pakub võimalust tutvuda Toomemäega seotud luuletustega, mille illustratsioonideks on erinevatel ajastutel loodud fotod ja maalid. Tartu tähenduslikest kohtadest on just Toomemägi olnud üks olulisemaid, millest on luuletatud palju ja mitmes keeles.
Näitus kuulub kirjandusfestivali Prima Vista programmi.
Näitust toetab rahvusvaheline Euroopa Liidu rahastatud projekt Camino, millega tähistatakse 2024. aastal 20 aasta möödumist Euroopa Liidu laienemisest, mil liikmeks said 10 Ida- ja Kesk-Euroopa riiki, nende hulgas ka Eesti, Läti ja Leedu.
Täname: Tartu linn, Tartu Linnaraamatukogu, Cornelius Hasselblatt, Liina Lukas, Igor Kotjuh, Ilze Tālberga
Toomemäel Tartu tähetorni ees on 2023. aasta astrofotokonkursi võidutööde fotonäitust.
Konkursile laekus tänavu 167 fotot ja võisteldi kuues kategoorias: Kuu, süvataevas, linna astrofotograafia, Päikesesüsteem, tähistaevas ja atmosfäärinähtused. Osalejate fotosid hinnati kolmes vanuserühmas: kuni 12-aastased, 12–18-aastased ning 19-aastased ja vanemad.
Astrofotokonkursi eesmärk on äratada inimestes huvi taevakehade vastu ja innustada neid põnevamaid hetki jäädvustama. Konkursi traditsioon koroonapandeemia ajal hääbus, kuid nüüd on osalejate huvi juba mitu järjestikust aastat kasvanud.
Näitus kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 lisaprogrammi.