Breadcrumb
Breadcrumb
Ülikooli varakamber
Muuseumi neljandal korrusel on ülikooli varakamber, kus tutvustame aardeid, mis kõnelevad ülikooli inimestest, õppetööst ja teadussaavutustest.
Varakambri nime kandvas näituseruumis on võimalik näha juba järjekorras kolmandat väljapanekut, mis sai valmis vahetult enne rahvusülikooli 100. sünnipäeva 2018. aasta lõpus.
Viis teemat
Näituseruum on jagatud viide ossa. Saali keskosa esemed jutustavad lugusid ülikooli administratiivsest ajaloost. Siit leiab esemeid, mis on seotud ülikooli asutamise ja seda juhtinud inimestega. Näiteks on välja pandud eelmine rektori ametiraha, Vene keisri Alexander I poolt ülikooli rektorile kingitud hõbedane portsigar ning ühe huvitava aksessuaariga Tartu Riikliku Ülikooli tekkel.
Saali külgmised osad jagunevad Tartu Ülikooli akadeemiliste valdkondade vahel. Valitud esemed räägivad lugusid valdkondade inimestest ja nende teadussaavutustest. Nende hulgas on kirjanik Alexander Puškini surimask, 16. sajandist pärit Kölni mündikaal ja neurokirurgia professori Ludvig Puusepa kollektsioonist pärinev kasvajaga aju preparaat.
„Eesti põhiseaduse aluspõhimõtete püsimiseks vajab meie riik haritud inimesi, professionaalset teadus- ja arendustööd ning pühendumist eesti keele ja kultuuri hoidmisele ja arendamisele. Nende väärtuste hoidmiseks ja eestvedamiseks on rajatud Eesti rahvusülikool.“
Auhinnatud ruumilahendus
Ülikooli varakambri kujunduslahendus toob esile hinnalised ja põneva looga esemed. Eriti sobib seal näidata delikaatseid materjale, mis on valgus- ja õhuniiskustundlikud. Põrandal on ülikooli teadlaste tsitaadid nendes keeltes, milles ülikoolis on läbi aegade õpitud.
Ruumikujunduse on loonud KAOS Arhitektid, kes võitsid 2013. aastal selle töö eest Eesti Kultuurkapitali sisearhitektuuri aastapreemia.
Ligipääsetavus
Liikumine
- Näitus asub Tartu Ülikooli muuseumi neljandal korrusel, kuhu liftiga ei pääse.
- Arhitektid on loonud kujunduslahenduse, kus vitriinid ripuvad laest nagu stalaktiidid. Seetõttu tuleb ettevaatlik olla vitriinide alumiste nurkadega, mis asuvad maapinnast umbes 50 cm kõrgusel.
Istumiskohad
- Näitusesaali on paigutatud mitmed seljatoega toolid, millel on võimalik istuda ja mida võib ruumis vastavalt soovile liigutada.
Valgus ja heli
- Kuna ruumis on mitmed tundlikud esemed, on seal tumedad seinad ja vähe valgust.
- Tekstid on esitatud valges kirjas tumedal taustal. Soovi korral saab saali sissepääsu kõrvalt haarata suurendatud tekstiga vihiku, kus on valge taust ja tumedas kirjas tekst.
- Ruumis on helitaust Tartu Ülikooli audoktori Arvo Pärdi muusikaga.
- Kahte videot teadustööst nüüdisaegses ülikoolis on võimalik kuulata kõrvaklappidega.
Tutvu kogu maja ligipääsetavust puudutava infoga siin.
Näituse meeskond
Kuraatorid: Kaija-Liisa Koovit, Leili Kriis, Lea Leppik, Sirje Sisask, Kristiina Tiideberg, Tiina Vint
Projektijuhid: Karoliina Kalda, Mariann Raisma
Esemete installatsioon: Tanel Nõmmik, Maris Tuuling
Näituse meeskond: Jaanika Anderson, Anne Arus, Janet Laidla, Virge Lell, Jelizaveta Pratkunas, Paula Põder, Ingrid Sahk, Piret Tamm, Aile Tammiste
Keeletoimetaja: Anu Lepp
Tõlge inglise keelde: Juta Ristsoo
Tõlge ladina keelest: uuslatinist Kristi Viiding
Ekspositsiooni kujundus: KAOS Arhitektid OÜ
Graafiline disain: Tuumik Stuudio OÜ
Trükk: Salibar OÜ
Täname: Tartu Ülikooli raamatukogu, Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Tõravere observatoorium, Võrumaa muuseum, Rahvusarhiiv, Tartu Ülikooli kunstimuuseum, Eesti Kirjandusmuuseum, Annely Allik, Jüri Allik, Riho Altnurme, Siim Angerpikk, Toomas Asser, Peeter Burk, Raul Eamets, Tõnu Esko, Eva Liina Asu Garcia, Madeleine Ida Harke, Kristina Hermann, Raivo Jaaniso, Alar Jänes, Karin Kogermann, Gea Kääpa, Margus Lember, Katrin Lendok, Pärtel Lippus, Enn Lust, Heidi-Ingrid Maaroos, Anton Malmi, Martin Malve, Marika Mikelsaar, Lili Milani, Mari Nelis, Gunnar Nurk, Oksana Palikova, Marili Palover, Riina Rammo, Imbi Rauk, Ülle Reier, Kertu Saar, Alar Suija, Pille Taba, Moonika Teemus, Maie Toomsalu, Andres Tvauri, Eva-Kaia Vabamäe, Laura Viidik, Taiga Film, Zbanski Kino