Author:
Angelina Pjatkovskaja

Ülikooli varakamber

Muuseumi neljandal korrusel on ülikooli varakamber, kus tutvustame aardeid, mis kõnelevad ülikooli inimestest, õppetööst ja teadussaavutustest.

Varakambri nime kandvas näituseruumis on võimalik näha juba järjekorras kolmandat väljapanekut, mis sai valmis vahetult enne rahvusülikooli 100. sünnipäeva 2018. aasta lõpus. 

Viis teemat 

Näituseruum on jagatud viide ossa. Saali keskosa esemed jutustavad lugusid ülikooli administratiivsest ajaloost. Siit leiab esemeid, mis on seotud ülikooli asutamise ja seda juhtinud inimestega. Näiteks on välja pandud eelmine rektori ametiraha, Vene keisri Alexander I poolt ülikooli rektorile kingitud hõbedane portsigar ning ühe huvitava aksessuaariga Tartu Riikliku Ülikooli tekkel. 

Saali külgmised osad jagunevad Tartu Ülikooli akadeemiliste valdkondade vahel. Valitud esemed räägivad lugusid valdkondade inimestest ja nende teadussaavutustest. Nende hulgas on kirjanik Alexander Puškini surimask, 16. sajandist pärit Kölni mündikaal ja neurokirurgia professori Ludvig Puusepa kollektsioonist pärinev kasvajaga aju preparaat.  

„Eesti põhiseaduse aluspõhimõtete püsimiseks vajab meie riik haritud inimesi, professionaalset teadus- ja arendustööd ning pühendumist eesti keele ja kultuuri hoidmisele ja arendamisele. Nende väärtuste hoidmiseks ja eestvedamiseks on rajatud Eesti rahvusülikool.“

Rektor prof Toomas Asser

Auhinnatud ruumilahendus

Ülikooli varakambri kujunduslahendus toob esile hinnalised ja põneva looga esemed. Eriti sobib seal näidata delikaatseid materjale, mis on valgus- ja õhuniiskustundlikud. Põrandal on ülikooli teadlaste tsitaadid nendes keeltes, milles ülikoolis on läbi aegade õpitud. 

Ruumikujunduse on loonud KAOS Arhitektid, kes võitsid 2013. aastal selle töö eest Eesti Kultuurkapitali sisearhitektuuri aastapreemia. 

Ligipääsetavus

Liikumine

  • Näitus asub Tartu Ülikooli muuseumi neljandal korrusel, kuhu liftiga ei pääse.
  • Arhitektid on loonud kujunduslahenduse, kus vitriinid ripuvad laest nagu stalaktiidid. Seetõttu tuleb ettevaatlik olla vitriinide alumiste nurkadega, mis asuvad maapinnast umbes 50 cm kõrgusel.

Istumiskohad

  • Näitusesaali on paigutatud mitmed seljatoega toolid, millel on võimalik istuda ja mida võib ruumis vastavalt soovile liigutada.

Valgus ja heli

  • Kuna ruumis on mitmed tundlikud esemed, on seal tumedad seinad ja vähe valgust.
  • Tekstid on esitatud valges kirjas tumedal taustal. Soovi korral saab saali sissepääsu kõrvalt haarata suurendatud tekstiga vihiku, kus on valge taust ja tumedas kirjas tekst.
  • Ruumis on helitaust Tartu Ülikooli audoktori Arvo Pärdi muusikaga.
  • Kahte videot teadustööst nüüdisaegses ülikoolis on võimalik kuulata kõrvaklappidega.

Tutvu kogu maja ligipääsetavust puudutava infoga siin.

Näituse meeskond

Kuraatorid: Kaija-Liisa Koovit, Leili Kriis, Lea Leppik, Sirje Sisask, Kristiina Tiideberg, Tiina Vint 

Projektijuhid: Karoliina Kalda, Mariann Raisma 

Esemete installatsioon: Tanel Nõmmik, Maris Tuuling 

Näituse meeskond: Jaanika Anderson, Anne Arus, Janet Laidla, Virge Lell, Jelizaveta Pratkunas, Paula Põder, Ingrid Sahk, Piret Tamm, Aile Tammiste 

Keeletoimetaja: Anu Lepp 

Tõlge inglise keelde: Juta Ristsoo 

Tõlge ladina keelest: uuslatinist Kristi Viiding 

Ekspositsiooni kujundus: KAOS Arhitektid OÜ 

Graafiline disain: Tuumik Stuudio OÜ 

Trükk: Salibar OÜ 

Täname: Tartu Ülikooli raamatukogu, Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Tõravere observatoorium, Võrumaa muuseum, Rahvusarhiiv, Tartu Ülikooli kunstimuuseum, Eesti Kirjandusmuuseum, Annely Allik, Jüri Allik, Riho Altnurme, Siim Angerpikk, Toomas Asser, Peeter Burk, Raul Eamets, Tõnu Esko, Eva Liina Asu Garcia, Madeleine Ida Harke, Kristina Hermann, Raivo Jaaniso, Alar Jänes, Karin Kogermann, Gea Kääpa, Margus Lember, Katrin Lendok, Pärtel Lippus, Enn Lust, Heidi-Ingrid Maaroos, Anton Malmi, Martin Malve, Marika Mikelsaar, Lili Milani, Mari Nelis, Gunnar Nurk, Oksana Palikova, Marili Palover, Riina Rammo, Imbi Rauk, Ülle Reier, Kertu Saar, Alar Suija, Pille Taba, Moonika Teemus, Maie Toomsalu, Andres Tvauri, Eva-Kaia Vabamäe, Laura Viidik, Taiga Film, Zbanski Kino 

#kultuur
Unesco Heritage Label

Tartu ülikooli ajalooline arhitektuuriansambel pälvis Euroopa kultuuripärandi märgise

#kultuur
Unesco

Osana Struve geodeetilisest kaarest kuulub Tartu tähetorn UNESCO kultuuripärandi nimekirja

#kultuur
Päike, meie oma täht

Päike, meie oma täht