Lastega muuseumis

Tartu Ülikooli muuseum pakub avastamisrõõmu uudishimulikele lastele oma kõigis kolmes majas: Tartu Ülikooli muuseumis toomkirikus, Tartu tähetornis ja Tartu Ülikooli kunstimuuseumis ülikooli peahoones. 

Tartu Ülikooli muuseum

Oleme oma kõige nooremate külastajate peale mõelnud igas näitusesaalis. Eriti põnev on neil Hullu Teadlase kabinetis, Parroti füüsikakabinetis ja toomkiriku saladuste kambris. Püsinäitusel kutsume lapsi otsima müstilist Moosese seitsmendat raamatut.

Lahtiolekuajad ja piletihinnad

Kõige vahvam tegelane, kes muuseumis elab ja tegutseb, on Hull Teadlane. Ta on püüdnud juba lapsest saati kõikvõimalikele küsimustele vastuseid leida. Ta rändab ringi, uurib erinevaid maid ja kultuure ning teeb ägedaid katseid. Juba koolis sai ta endale hüüdnime Hull Teadlane. Muuseumis asub Hullu Teadlase kabinet, kus saab mängida põnevate mehaaniliste mänguasjadega ja teha esmatutvust teadusmaailmaga. Hullu Teadlase assistentidega on võimalik kohtuda laupäeva hommikuti toimuval eksperimendihommikul.

Image

Ülikooli muuseum paikneb Tartu kõige vanemas hoones, 800-aastases Tartu toomkirikus. Aegade jooksul on kogunenud saladusi ja küsimusi, millele vastust ei tea enam keegi. Need lood ja legendid on kogutud toomkiriku saladuste kambrisse. Seal saab vaadata animatsiooni kiriku ehitamisest ja ehitada Tartu keskaegset linnamüüri.

Image

Just lastele mõeldes on näitusele „Minu elu ülikool“ paigutatud salaraamatukogu ja seitsmenda Moosese raamatu peidik.  

Näitusel „Minu elu ülikool“ on lastel lausa oma kapp, salaraamatukogu, kuhu saab sisse pugeda ja ennast mõnusalt tunda. Salaraamatukogu on täis erinevatest aegadest pärit lasteraamatuid ning nendega võib mõnusalt patjadel lesides tutvust teha. Neile, kes veel lugeda ei oska, on mängimiseks tähekarbid. Õpi tähti ja pane kokku oma lemmiksõna. Näiteks „JÄÄTIS“.  

Näitus asub 5. korrusel, otse Hullu Teadlase kabineti vastas, ja sinna saab sõita ka liftiga. 

Image

Muuseumit ümbritsev Toome park pakub lõputuid võimalusi jooksu- ja peitusemängudeks või hoopis rahulikuks uitamiseks. Suveõhtutel saab kuulata kakkude huikamisi ja näha lendamas nahkhiiri. Muuseumi lähedal paikneb mänguväljak.

Image

Tartu tähetorn

Tähetornis on uudistamist nii suurtele kui ka väikestele täheteaduse huvilistele. Mitmeid käed-külge-eksponaate on Läänesaalis ja keldris: proovi tõsta ehtsat raudmeteoriiti, loenda meteoore või pane kokku suur pusle! Peredele on suunatud perepäevad, vaatlusõhtud ja planetaariumietendused.

Lahtiolekuajad ja piletihinnad

Tähetorni läänesaalis ja keldris on mitmeid käed-külge-eksponaate: proovi tõsta ehtsat raudmeteoriiti, loenda meteoore või pane kokku suur pusle!

Image

Tähetornis toimuvad perepäevad ja vaatlusõhtud. Vaata kõiki Tartu Ülikooli muuseumi üritusi.

Image

Koos külastusega on võimalik tellida ka planetaariumietendus tähetorni koonusekujulises planetaariumis. Elamuse teeb eriliseks, et tegu on vanaaegse aparaadiga, mis kuvab tähed lakke optiliste vahenditega, mitte digitaalsetega nagu harjumuspäraseks saanud on. Etendust juhivad muuseumi haridusprogrammide kuraatorid.

Lisateave ja tellimine: tahetorn@ut.ee 

Image

Tartu Ülikooli kunstimuuseum

Tartu Ülikooli kunstimuuseumi on teretulnud igas vanuses külastajad! Muuseumi püsinäitusel on palju kauneid kujusid, mis meenutavad meile muistendeid vanast Kreekast ja Roomast.

Lahtiolekuajad ja piletihinnad

Noorte külastajate jaoks on kõige põnevam koht Muumiakamber, kus saab oma silmaga näha päris ehtsaid Vana-Egiptuse muumiaid.

Image

Ülikooli peahoone pööningul asub koht, kuhu vanasti paigutati pahandust teinud tudengid oma tegude üle järele mõtlema. Seda nimetati ülikooli kartseriks. Mine vaata, kui ebamugav oli õnnetul üliõpilasel karistust kanda!

Image

 

Hullu Teadlase linnalaagrid

Korralda sünnipäev muuseumis

Hariv kingitus muuseumipoest

Hullu Teadlase eksperimendihommikud

#teadus #ühiskonnale
Tähetorni vaatlusnädal

Kuu ja Marsi vaatlusnädal

#õppimine #teadus #ühiskonnale
Täheonu Hugo Raudsaar

Astronoomialoeng: Täheonu Hugo Raudsaar 100

#ühiskonnale
"Mis on valgus?"

Tartu Ülikooli muuseum avab füüsikateemalise püsinäituse