Breadcrumb
Breadcrumb
Iidamast-aadamast. Heaks eluks vajalikud asjad
Tartu Ülikooli kunstimuuseumi ajutine näitus toob Eesti muuseumidest ja raamatukogudest külastajani kaugete kultuuride kaja. Näitusel näeb ligi 200 eset, mis pärinevad iidsest Sumerist ja Egiptusest, antiiksest Kreekast ja Roomast ning samuti Indiast, Hiinast ja Jaapanist.
Näitus on avatud kuni 27.05.2023. Tegevusi ja põnevat lugemist on näitusel nii täiskasvanutele kui ka lastele. Näitus toetab hästi põhikooli ja gümnaasiumi ajalooõpinguid.
Kaugete kultuuride kaja
Näitus viib külastajad põgusale kultuurireisile ajas ja ruumis. Kaugete kultuuride eksootilisus on ajast aega ärgitanud huvilisi ette võtma pikki reise, olgu siis seitsme maa ja mere taha või Euroopa suurlinnade muuseumidesse. Eestigi muuseumides ja raamatukogudes on kaugete kultuuride killukesi, mida oleme toonud Tartu Ülikooli kunstimuuseumisse näitusele „Iidamast-aadamast. Heaks eluks vajalikud asjad“.
Need iidsete kultuuride tähised võivad olla tuhandete aastate vanused või võrdlemisi noored, kuid kõik nad kannavad endas pikka traditsiooni. Oriendimaade kultuuris pole esmatähtis eseme vanus, vaid selle vaimne tähendus ning esteetiliste väärtuste edasikandmine.
Ammustel aegadel elanud inimeste esemed aitavad mõista nende mõttelaadi. Nagu tänapäevalgi tahtsid inimesed olla ilusad ja jõukad, omada võimu ja kodu, lahutada meelt ja kosutada hinge.
Haridusprogrammid näitusel
Vahetu elamuse vana aja kultuure esindavate esemete kaudu saavad I kooliastme õpilased otsimismängus „Iidsed imelised asjad".
II kooliastme ja gümnaasiumi õpilastele pakume haridusprogrammi „Heaks eluks vajalikud asjad. Vanaaja kultuuridest ja eluolust“.
Ligipääsetavus
Liikumine
- Näitus asub Tartu Ülikooli kunstimuuseumis, mis on ülikooli peahoone esimesel korrusel.
- Saaliuksel puudub kõrge lävepakk.
Istumiskohad
- Näituseruumis on mõned seljatoeta pehmed tumbad, mis on paigutatud tegevustelaua ümber.
Valgus ja heli
- Kuna ruumis on mitmed tundlikud esemed, on seal vähe valgust.
- Tekstid on esitatud valges kirjas värvilisel taustal.
- Esemetekstid on seina külge kinnitatud selliselt, et neid oleks võimalik vitriini juurde kaasa võtta.
- Ruumis on pidev helitaust idamaistel instrumentidel mängitud muusikaga.
Tutvu kogu kunstimuuseumi ligipääsetavust puudutava infoga siin.
Näituse meeskond
Kuraatorid: Terje Lõbu, Külli Valk
Projektijuht: Terje Lõbu
Kunstnik: Liina Unt (Endla Teater)
Graafiline kujundaja: Kadri Hallik (Eesti Draamateater)
Trükk: Salibar OÜ
Näituse meeskond: Jaanika Anderson, Anne Arus, Karoliina Kalda, Tiiu Kreegipuu, Ele Loonde, Külli Lupkin, Piibe Nõmm, Tanel Nõmmik, Kristiina Ribelus
Täname: Saaremaa Muuseum, Narva Muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Mikkeli Muuseum, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Ülikooli raamatukogu
Näituse valmimist on toetanud Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital.